3D Yazıcı Hobisi

3D Yazıcı Hobisi

Günümüz gelişen teknolojilerine paralel olaraktan hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlayan 3D yazıcılar, sağlamış olduğu birçok kolaylık sebebiyle yakın gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya adaydır.

           3D Yazıcıların Serüveni

Peki nedir bu 3d yazıcılar, nasıl çalışırlar, geçmişi nedir, insanlığa ne gibi kolaylıkları sağlamaktadır. Şimdi bu sorulara cevap arayalım.

                3D Yazıcıların Tarihsel Gelişim Süreci Nedir?

Son günlerde adını daha sık duymaya başladığımız 3D printerların geçmişi, bilgisayar kadar eskidir diyebiliriz. 1970’li yıllarda araştırmacıların radarına giren yazıcılar, o dönemlerde çok büyük ve pahalı olmaları sebebiyle tutulmamışlardı. Ticari hayata adım atması 1980-90 yıllarında, CNC tezgâhlarına monte edilebilen bir yazıcı cihazla olmuştur. Sayısal bilgi kullanılarak ilk üretimi 1984 yılında, Charles Hull tarafından gerçekleştirilmiştir.

3 Boyutlu Yazıcıların Kullanım Amacı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

3d-yazici-hobisi

Temel mantıkla piyasaya sürülecek ürünün son halini görmektir; ancak gelişen teknoloji sayesinde bugün evlerimize girebilecek kadar evrim geçiren 3D yazıcılar, çok çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedirler. Kullanım alanına göre farklı malzemeler kullanılabilen yazıcılarda genelde, polimer malzemeler, titanyum, seramik, kâğıt gibi malzemeler kullanılabilmektedir.

3D yazıcılar Nasıl çalışır?

Genel itibari ile CAD/CAM uygulamalı bilgisayar programlarıyla uyumlu olarak çalışır. Çalışma prensibi olarak farklı teknoloji ve teknikler kullanılsa da en çok kullanılan teknik “fused deposition modeling” tekniği kullanılmaktadır. Bu teknik, modellenen 3 boyutlu ürünü 2 boyutlu katmanlar haline getirerek yığma tekniği ile modellenen cisim oluşturulur.

Gelişen teknolojinin velinimetlerinden olan 3 boyutlu yazıcılar yakın tarihte evlerde, bilgisayarın vazgeçilmezi olmaya adaydırlar.

3d-yazici

3D Yazıcı Hobisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık