6HP21

6HP21

6HP21 otomatik şanzıman günümüzde BMW araçlarında sıkça kullanılmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar bu araçların daha yüksek performans sağlamasını amaçlayarak geliştirilen 6HP21 transmisyon modeli tork yükseltme amaçlanarak Çin de otomotiv teknolojisi olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde spor tarzı sıkça kullanılan BMW serisi araçlarda yer alan otomatik şanzıman arızalıları İstanbul bölgesinde en seri şekilde giderilen nokta olan Turan Torna atölyesi tüm otomatik şanzımanlarda olduğu gibi 6HP21 modeli otomatik şanzıman üzerinde yaptığı revizyonlar en yüksek performansı almak için yeterli olmaktadır. Otomatik şanzıman tamir ve bakımı gerçek ustalık isteyen bir iş olarak kullanıcısına en yüksek performansı hissettirdiği anda gerekli ilgiyi görmektedir. En ufak bir sıkıntıda kullanımda rahatsızlık vereceği için Turan Torna atölyesinde yapılan revizyonlarda 6HP21 otomatik şanzımanların BMW markasına yakışır verim sağlaması için tüm detaylı tornalama işlemleri yapılmaktadır.

6HP21 otomatik şanzıman 6HP19 serisinin bir üst versiyonu olarak üretimi gerçekleştirilirken 6 vitesten daha fazla verim almayı hedeflemişlerdir. Fakat vites geçişlerinde yaşanan sıkıntılar daha farklı şanzıman geliştirme çalışmalarına gerek duyulmasına ihtiyaç doğurmuştur. 6HP21 transmisyon çalışması esnasında selenoidlerin işlevlerini yerine getirmesinde ortay çıkan sorunları gidermenin en pratik yolunu üreten Turan Torna teknik elemanları selenoidlerin her vites torkunu en verimli şekilde hissettirebilmesi için geliştirme projeleri ortaya koymaktadırlar. 6HP21 otomatik şanzıman revizyonlarında en çok karşılaşılan sıkıntılardan birisi 2ve 3. Vites aralığının çok uzun olması ve bu arada oluşması gereken ivme zaman ve tortk kaybına neden olması özellikle vites büyümesi tercih edildiği anlarda istenilen performansı sağlaması olmaktadır. Bu gibi otomatik şanzıman ve tork konvertörü arızalarında tüm parçalar üzerinde en hassas test cihazlarını kullanarak alınan değerleri araçların teknik prosedürlerine uygun hale getirmek için çalışmalar sergilenmektedir.

6HP21 otomatik şanzıman kullanımı 2007 yılında 6HP serisinin ikinci nesil modelleri olarak ortaya çıkan 6HP21 ve bunun yanında 6HP28 modelleri olmuştur. İlk aşamada 5 vites üzerinde yoğunluk gösteren ilk modellerine göre yakıt tasarrufu sağlaması amacı ile 6HP 6 vites uygulaması teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalışmak amacı ile geliştirilmiştir. Fakat tork kayıpları önlenmesi nedeni ile daha üst versiyonların arayışına girilmiş ve bu alanda bir çok model ortaya çıkarılmıştır. 6HP21 otomatik şanzıman kullanan 6 vitesli araçlarda tork konvertörü kilit sisteminin istenilen hızda ve vites aralığında selenoidlerin yardımı ile devreye girmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Bu alanda Turan Torna atölyesinde yapılan çalışmalarda yenileştirme ve tamir aşamalarında gerekli basınç ve sızdırmazlık testleri uygulanarak teknik elemanların tecrübeleri bu otomatik şanzıman üzerinde gelişme göstermeye devam etmektedir

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık