80’lerden İzlemeniz Gereken Unutulmaz 7 Film

80’lerden İzlemeniz Gereken Unutulmaz 7 Film

1)Scarface/Yaralı Yüz(1983)

Bir Al Pacino klasiği olan kült bir filmdir. Ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken filmlerdendir. Al Pacino bu rolüyle Altın Küreye aday gösterilmiş ve fakat alamamıştır. Filmde ‘Kötü adama iyi geceler dileyin.’ gibi unutulmaz bir repliğe imza atmıştır.

Konusu: Tonny Mantana isimli bir suçlu Miami’de uyuşturucu mafyasıyla çalışmaya başlar. Tony Mantana’nın hırsı,öfkesi ve cesareti sayesinde çok büyük bir suç şebekesinin başına geçmeye başlar.

İMDB PUANI: 8.3/10

2)Back To The Future/Geleceğe Dönüş(1985)

Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in yaptığı, Michael J. Fox ve Christopher Lloyd’un başrolleri  paylaştığı kült bir filmdir. Döneminde ses getirdiği gibi günümüzde de hala açılıp izlenen filmlerdendir. Unutulmayacak film serilerinden bir tanesidir.

Konusu: Dr. Emmet Brown(Christopher Lloyd),Marty’i bir hata sonucu 1950’lere götürür. Anne ve babasının bir kaza ayrılmasına sebep olur. Anne ve babası ayrıldığı için gelecekte de kendisi doğmayacaktır. Marty bu sorunu çözmenin bir yolunu bulmak zorundadır.

İMDB PUANI:8.5/10

3)Once Upon A Time In America/Bir Zamanlar Amerika’da(1984)

Hani bazı filmler vardır ya çok uzun olsa da hiç bitmesin istersiniz. İşte, Bir Zamanlar Amerika’da filmi de o filmlerden. 229 dakikalık süresiyle ve oyuncu kadrosuyla fazlasıyla ses getirmiştir. Film sizi o atmosferine öyle bir fark ettirmeden alıyor ki zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Başrollerinde Robert De Niro,James Woods,Elizabeth McGovern’ın oynadığı bu film izlenmesi gereken filmlerden birisi.

Konusu: David ‘Noodles’ Aaronson(Robert De Niro) ve arkadaşları 1920’lerde beraber büyümüşlerdir. 1930’larda New York gangster dünyasına katılıp gangsterler dünyasında fırtına estirirler.  Ancak bir zaman sonra bu sıkı ayrılırlar. Aaron 1960’larda New York’a geri döner ve geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalır.

İMDB PUANI: 8.5/10

4)Indiana Jones And Raiders of The Lost Ark/Indiana Jones/Indiana Jones:Kutsal Hazine Avcıları

Steven Spielberg’in klasikleşmiş filmlerinden biridir. Harry Ford ile özdeşleşmiş bir karakter olan Indiana Jones serisi herkesin beğenisini toplamıştır. Herkesin film arşivinde bulunması gereken film serilerinden biridir. Macera ve gizem filmleri sevenlerin kaçırmaması gereken bir film.

Konusu: 1981 yılında çekilen ik filminde Indiana Jones, 10 Emir’in sırrını çözecek olan Ark of The Conenant’ın peşine düşer. Ancak Hitler de bunun peşindedir. Indiana Jones Alman ajanlarla karşı karşıya kalacaktır. Ve Nepal’den Kahire’ye uzanan macera başlayacaktır.

İMDB PUANI:8.6/10

5)The Shining/Cinnet(1980)

Stanley Kubrick’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği bu film psikolojik gerilim üzerine kurduğu bir başyapıt. 1980 yapımı bir film olmasına  ve aradan 35 yıl geçmesine rağmen hala türünün en iyilerinden biri. Filmin başrolünde ise Jack Torrence rolüyle usta oyuncu Jack Nicholson var. Yalnızlığın bir insana neler yaptırabileceğini ve insanlar üzerindeki etkisini anlatan en iyi filmlerden. Gerilim sevenlere şiddetle tavsiye edilir.

Konusu: Jack Torrence, Colorado dağlarındaki bir otelin kış bekçiliğini yapmaktadır. Otel kışın kapalıdır. Jack ve ailesi bu otelde bekçilik yapacaklardır. Jack’in medyum tarzı yeteneklere sahip bir de oğlu vardır. Oğlu otelde kötü ruhları hissetmeye başlamaktadır. Jack yıllar önce karısını ve iki çocuğunu öldüren eski kış bekçisinin hayaletiyle karşılaştıktan sonra işler ilginç bir hal almaya başlar. Jack’in oğlu babasının kötü ruhlar tarafından ele geçirildiğine ve babasının çıldırdığına şahit olmaktadır.

İMDB PUANI:8.5/10

6)Full Metal Jacket(1987)

Stanley Kubrick bu kez bir savaş filmiyle karşımızda. Vietnam Savaşı’nın ve asker psikolojisinin ele alındığı Stanley Kubrick filmlerden biri. Film ilk bölümlerinde bizi güldürürken diğer bölümlerinde bizi tam anlamıyla bir savaş ortamı bekliyor. Senaryosuyla,mekanlarıyla,yönetmeniyle,oyuncularıyla harika bir film. Savaş, psikoloji filmi sevenlere tavsiyedir.

Konusu: Savaşın askerler üzerindeki etkisini anlatan bir Stanley Kubrick filmi.

İMDB PUANI: 8.3/10

7)Elephant Man/Fil Adam(1980)

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen David Lynch var. Filmin kadrosunda ise Anthony Hopkins,John Hurt,Dexter Fletcher,Anne Bencroft,Freedy Jones gibi usta oyuncuların olduğu bu film biyografi ve dram türünde. Filmin yönetmeni David Lynch olduğu için korkmanıza gerek yok Fil Adam filminde gayet açık ve akıcı bir tarz sergilemiş. Antohny Hopkins ve John Hurt oyunculukları tam anlamıyla kusursuz. Filmde, Fil Adam olarak da tanına John Merrick’in hayatı anlatılıyor. İnsanları dış görünüşleriyle yargılayan kişileri de eleştiren bir film. Film tam anlamıyla bir baş yapıt. Film siyah-beyaz olduğu için ön yargılı davranmayın. Biyografi ve dram sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir film.

Konusu: Dr. Fredrick Travis 1880’ler de Londra’da gezici sirkten çalışan fil adam lakaplı yüzü oldukça çirkin ve anormal görünen John Merrick ile tanışır. Dr. Treves, Merrick’i hastaneye yatırır. Merrick’in dıştan göründüğünün aksine iyi ve duyarlı biri olduğu anlaşılır. Hastanede ön yargıyla Merrick’ yaklaşan hemşireler bir süre sonra onun nasıl bir insan olduğunu anlayacaktır.

İMDB PUANI: 8.2/10

80lerde-izlemeniz-gereken-filmler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık