Ahşap Boyama

Ahşap Boyama

ahsap-boyama-teknikleri

Ahşap boyama hem çok keyifli bir el işi sanatı olup hem de çok güzel bir görüntü oluşturan bir sanattır. Cam boyama işlemi ahşap kutu, ahşap tepsi, düz bir ahşap zemin gibi çeşitli ahşap aksesuarların üzerine uygulanabilir. Ahşap boyama işlemi dikkat gerektiren bir uygulamadır. Bunun için ne kadar dikkat ve özen gösterilirse oluşan görüntüden o kadar memnun kalınacaktır.

Ahşap Boyama İçin Gerekli Malzemeler

Uygun boyutta fırça

Su bazlı boya

MDF obje

Sıfır numara zımpara

Macun

Su kabı

Eski gazete ve peçete

 

ahsap-boyama-nedir

Ahşap Boyama İşleminin Uygulanışı Ahşap boyama işlemine geçmeden önce kullanılacak boyanın kıvamı iyi ayarlanmalıdır. İstenilen renkteki su bazlı boya bir kabın içerisine bir miktar dökülür. Boya ne çok katı ne de çok sıvı kıvamda olmamalıdır. Eğer boyanın kıvamı akıcı olmazsa boyama yapılan ahşap üzerinde pütürlü görünümler oluşabilir. Çok sıvı olursa da ahşap zemini kapatmayacaktır. Bunun için bir kabın içerisine dökülen boya çok katı kıvamda olursa su ile karıştırarak kıvamı daha akıcı hale getirilebilir. Eğer su fazla kaçar ve boya çok sıvı bir durum alırsa boyadan üzerine bir miktar daha ilave yapılmalıdır. Daha sonra ahşap zemin bir bezle silinerek üzerindeki tozlardan arındırılmalıdır. Eğer ahşap zeminde küçük boşluklar varsa macun ile kapatılmalı ve yaklaşık olarak 10 dakika kuruması için beklenmelidir. Bu işlemlerden sonra ahşap zeminin daha düz bir görünüm oluşturulması için güzelce zımparalanmalıdır.

ahsap-boyama-nasil-yapilir

Son olarak tozlardan kurtulması için tekrardan bir bezle silinmelidir. Böylelikle hazırlık işlemleri tamamlanmış olacaktır. Ahşap boyama işlemine geçildiğinde kullanılacak olan fırça öncelikle suya batırılmalı ve fazla suyu atması için fırça, bir gazete üzerine bastırılmalıdır. Yine de suyu fazla olursa bir peçete yardımı ile fazla suyu atması sağlanmalıdır. Ardından fırça, kullanılacak boyaya batırılır. Fırça ahşap zemin üzerine bloklar halinde düz bir şekilde sürülmelidir. Kesinlikle bloklar bitmeden yandan veya tersten boyamalar yapılmamalıdır. Düz bloklar şeklinde boyamak daha güzel bir görüntü oluşturacaktır. İlk katı attıktan sonra 15-20 dakika kadar boyanın kuruması için beklenmelidir. Ardından ahşap zemin hafifçe zımparalanıp bir bez ile silinerek tozlarından arındırılır. Ahşap zemin ilk katta nasıl boyama yapıldıysa yine o şekilde boyanmalıdır. Eğer halen boyama gerekiyorsa zeminin rengi kapanmamışsa 1-2 kat daha atılabilir.

ahsap-boyama-desen

Boyama işlemi bittikten sonra da vernikleme işlemi yapılır ve ahşap kurumaya bırakılır. Böylelikle ahşap boyama işlemi bitirilir. Çeşitli ahşap boyama teknikleri vardır. Fakat yukarıda anlatılan basit bir sade ahşap boyama tekniğidir. Herkesin yapabileceği bir uygulamadır. Ancak başka teknikler yapılmak isteniyorsa vernikleme işleminden önce yapılmalı ve işlem bitince vernikleme yapılmalıdır. Ahşap üzerinde uygulanabilecek farklı teknikler için iyi bir araştırma yapılmalı veya ahşap boyama kurslarına gidilerek daha iyi şekilde ahşap boyamanın nasıl yapılacağı öğrenilmelidir.

ahsap-boyama

Ahşap Boyama Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık