Antika Eşya Koleksiyonculuğu

Antika Eşya Koleksiyonculuğu

 

Antika-Eşya-Koleksiyonculuğu

Antika eser demek sanatsal ya da maddi değeri hala korunan eski zamanlı ama eşsiz nitelik taşıyan eşyalar demektir. Uzun yıllar boyunca iyi muhafaza edilmiş olmalıdır. Arkeolojik kazılarda ortaya çıkan çanak çömlek gibi eşyalar da antika olabilir. Yapıldığı dönem özelliği taşıması ve ya ünlü biri elinden çıkması durumu da antika sayılması için bir anlam ifade eder. Örneğin bulunan bir çömleğin Osmanlı zamanından kalındığının bilinmesi antika özelliğini kanıtlar niteliktedir ve değerini belirleyici bir özelliktir.

Para ve takılar da antika olarak ciddi değer arz eder. Bu tür parçalar bulunduğunda en yakın müzeye teslim edilmeli tarihi değerine karşı koruma altına alınması gerekir. Bunun dışında bir işlem yapılmaya çalışılması yasa dışı işlem sayılır ve antika kaçakçılığı denilen durum ortaya çıkar. 100 yılı geçmiş tarihi değeri olan eşyaların yurt dışına çıkarılması yasağı da bu kuralı korumak amacıyla çıkarılmıştır. Süre olarak eşyanın yapılışından, paranın basılışın dan ya da kullanıldığı zamandan 100 yıl geçmesi antika değeri kazanmasının ciddi bir belgesi sayılır. Tarih bilgisi olan ve gerçekten antikacı sayılan kişilerin bu işi iyi bilmesi ve sanatsal verileri takip edebilmesi de gerekir.Üzerinde bulunan işaret ve simgelerin ne anlama geldiği tarihi süreci ve ne zamana aitliği bu iş için belirleyici kriter lerdendir.

Eskici ve antikacı arasındaki fark bilenler için bariz bir farktır aslında. Her eski parça antikadır demek büyük yanlış olur. Antika sayılan eşyalara büyük meblağlar ödemeye değer bulan antika severler vardır. Bu nedenle taşıdığı değeri ve maddi karşılığı olarak ederi işinde uzman kişilerce tespit edilmelidir. Antikaya benzetmek için yapılan kopyalar da mevcuttur bu nedenle antika olduğunu anlamak için geliştirilen yöntemlere başvurabilirsiniz.

Antika Eşya Koleksiyonculuğu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık