Araba Lastiği Hobisi ve Araçlarda Kış Lastiği

Araba Lastiği Hobisi ve Araçlarda Kış Lastiği

Araç kullanımının yaygınlaştığı günümüzde özellikle kış aylarında kış lastiğine yaz aylarında yaz lastiğine dönüşüm sağlanması gerekir. Nasıl ki kendi sağlığımıza önem veriyor kat kat giyinebiliyorsak aracımızın da bakımına dikkat etmemiz gerekir.

Kış Lastiği Ne Zaman Kullanılmalı:

Hava şartlarında ortam sıcaklığı 7 derecenin altında ise kış lastiği kullanılması gerekir. Ortamın sıcaklığı 7 derecenin üzerinde ise de yaz lastiğine dönüş yapılabilir. Kış lastiğini yaz lastiklerinden ayıran en önemli özellik lastiklerin malzeme ve desen yapısıdır. Kışın yaz lastiğini yazında kış lastiğini kullanmanız mümkün değildir. Kış lastiğinizi çıkarmayıp yazın kullanmaya devam etmeniz halinde lastiğin malzeme ve desen yapısındaki farklılıktan dolayı lastiklerde erken aşınma problemi çıkacağı gibi büyük tehlikeler de oluşturabilmektedir. Kış lastiğini değiştirmeyip yazında kullandığınız takdirde lastiğin desen farkından dolayı sizi ve çevrenizdeki kişileri rahatsız eden sesler duyma olasılığınız yüksektir sürüş esnasında. Ayrıca ileriki kışlarda kullanmak istediğinizde istediğiniz performansı alamayacağınız gibi kışın zorlu şartlarında lastiğin aşınması sizi zora sokacaktır.

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

7 derecenin altında kullanılması gereken kış lastiğini seçerken öncelikle aracınızın lastik ebatını bilmeniz gerekir. Aracın lastik ebatı bilinmiyorsa aracın üzerinde bulunan lastikler üzerinden lastik ebatı okunabilir. Fakat lastikler üzerindeki ebat bilgilerine güvenilmiyorsa aracın ön iki kapısının kapı içlerinde veya benzin depolarının kapaklarının bulunduğu yerde araç üreticileri tarafından tavsiye edilen lastik ebatları ve alternatif olabilecek lastik ebatları bulunur. Aracın lastik ebatının öğrenilmesinin ardından lastiğin kış lastiği olup olmadığının da bilinmesi gerekir. Lastiğin üzerinde bulunan kristal işareti veya M+S ifadesiyle lastiğin kış lastiği olduğunu anlayabilirsiniz.

Kış Lastiği Hangi Araçlara Zorunludur?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının hazırlamış olduğu son yönetmeliğe göre yolcu ve yük taşıyan araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu getirilmiştir. 1 aralık ile 1 nisan arasında bu araçların kış lastiği kullanması zorunludur. Zorunluluğa uymayan sürücüler için ise 2013 yılı itibariyle sürücülere para cezası uygulanmaya başlanmıştır. Yalnızca ticari araçlarda bulunan bu zorunluluk bireysel araç kullanımları için geçerli değildir. Fakat herhangi kanuni bir zorunluluk olmasa bile tüm sürücülerin kış aylarında kış lastiklerini hem araçlarının hem kendilerinin hem de çevresindeki insanların güvenliği açısından kullanması gerekir.

Kış Lastiğini Kullanma Nedeni

Kış lastiğinin kullanılmasında lastiğin malzeme ve desen yapısı farklılığı sürücülere ekstra güvenli ve konfor sağlar. Özelliği itibariyle kış aylarında fren mesafesini de kısaltarak sürücüler için araç kullanımını ve kontrolünü daha elverişli hale getirmektedir.

auto-mueller-vw-audi-huettenberg-rechtenbach-pannenhilfe-frauen-03.jpg

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık