Bayan Bere Kaşkol Örgü

Bayan Bere Kaşkol Örgü

Etiketler:Bayan Bere Kaşkol Örgü , Bayan Bere Örülüşü, Kaşkol Örülüşü, Bayan Bere, Bayan Kaşkol

Bir kış mevsimi daha kapımıza dayandı. Özellikle kar yağışlarıyla evden sadece montumuzu alıp çıkmak yeterli gelmiyor artık. Kim istemez ki şık bir bere, onu tamamlayan bir kaşkola sahip olmayı? Hem zarif olsun, hem havalı, hem de sıcak tutsun diyorsanız piyasada ki ucuz modeller size göre değil. Özellikle bayanlar için daha alımlı, kendini gösterecek ve aksesuar niyetine kullanılacak modeller ise kaliteli markalarda mevcut ve bütçelerimizi zorluyor.

 

Öyleyse ne yapmalı? Bir çift örgü şişi ve birkaç yün yumakla bu işi kendimiz halledebiliriz sanırım. İnanın ortaya çıkan  bere ve atkılara  herkes bayılacak. Çünkü kendi el emeğiniz gözler önüne serilecek ve gerçekten üzerinizde çok şık duracak. Artı Kış mevsiminin ayazı  size vurmayacak. Belki de bu kışın beğenilen atkı ve bereleri sizin eseriniz olacak. Yün seçimleri ve renkler size ait. Haydi ne duruyoruz hala?

 

Bere-Kaşkol-Eldiven Örgü Malzemeler:

  • Kartopu Saf Yün Mavi El Örgü İpi  (4 yumak),
  • 7-8  numara örgü şişleri.

 

Örgü Bere-Kaşkol Yapılışı:

Kırk ilmek başlıyoruz,  34 cm. 1+1 lastik örüp, düz örgüye geçiyoruz ve örneği uyguluyoruz. Atkı boyu 75 cm. olunca 1+1 lastik örgüye geçip 34 cm. bu şekilde örüyoruz. Üç ilmekten sonra 16 cm. geri dönüşlerle örüp, ilmekleri tek seferde kesip bitirerek bütün ilmekleri kesiyoruz. Şeritleri atkının ucuna halka yaparak dikip, diğer ucuna ilmek çıkararak aynı işlemleri uyguluyoruz.

 

Örgü Bere İçin: Yüz ilmek başlıyoruz, 2.5 cm. lastik sonra 24 cm. örneği uygulayıp, ilmekleri, 1’inci ilmeğin üzerinden geçirip bitiriyoruz.

 

Örnek Uygulama:

İlk sıra: Beş ilmek düz örüyoruz, geri dönüp, beş ilmekte ters örüyoruz, geri dönüp, yine beş ilmek düz örüyoruz… Şeklinde beş ilmek sekiz sıra örüyoruz, yanında ki üç ilmeği bir sıra düz örüp, sonra ki beş ilmeğe geçiyoruz ve aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Bütün ilmekleri bu şekilde tamamlıyoruz.

İkinci sıra: Bütün ilmekleri ters örüyoruz.

Üçüncü sıra: Üç ilmeği ters örüyoruz, yanındaki beş ilmeği düz örüp geri dönüyoruz, beş ilmek ters örüp, geri dönerek beş ilmekte düz örüyoruz. Bu şekilde beş ilmek sekiz sıra örüp, tüm işlemleri 1’inci sıradan tekrar ediyoruz.

Kolay gelsin.

Bayan Bere Kaşkol Örgü Resimleri

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık