Birbirinden Şık Havlu Kenarları

Birbirinden Şık Havlu Kenarları

birbirinden-sik-havlu-kenarlari-yapimi

Gelin çeyizlerinin en vazgeçilmez parçalarından olan, hatta önemli misafirlere hediye olarak bile verilen havlular birbirinden şık havlu kenarları ile gelin gibi süzülüyor. Özellikle, tıpkı başörtüleri gibi üzerindeki nakışların renginde iplikler ile örülen havlu kenarlarına bakmaya kıyamazsınız. Son zamanların en trend havlu kenarı örnekleri iğne oyası olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle satışları da bir hayli pahalı. Normal bir iğne oyalı başörtüsü azami 250 ila 300 satıldığına göre, varın havlu kenarlarını siz düşünün. Zira onlar daha kalın olduğu için işlemesi de zor. O zaman biz şimdi size hem basit hem de gösterişli dantel bir havlu kenarı örneği verelim. Karanfil havlu kenarı örneği için, bir 22 numara dantel tığı ve renkli, beyaz dantel iplikleri lazım.

birbirinden-sik-havlu-kenarlari-modelleri

Seçtiğiniz renklerin havlunun nakışı ile aynı renkte olmasına özen gösterin. Birbirinden Şık Havlu Kenarları Karanfil Havlu Kenarı Nasıl Yapılır? Mis gibi kokmaz ama harika görüntüsü ile sizi mest etmeye yeter. Havlu kenarı için başlangıçta beyaz ip ile ikili kafes yaparak havlunun ucuna göre uzunca bir şerit yapıyoruz. Daha sonra bu şeridin başına renkli ip ile dört zincir çekip biraz ileriye batarak dört veya beş defada çekerek uzun bir tırabzan yapıyoruz. Tırabzanın içini doldurana kadar ikili tırabzan yaptıktan sonra üzerine dört sıra sık iğne ile devam ediyoruz. Karanfilimizin çanak kısmı hazır.

birbirinden-sik-havlu-kenarlari-modeller

Yapraklara geçerken yine sık iğneyi bitirdiğimiz yerden beş tane zincir çekiyoruz. Her sık iğne arasını beş defada çekip aralarına birer zincir koyarak yelpaze şeklini aldırıyoruz. Daha sonra bu yelpazenin de üzerini dört sıra sık iğne ile dolduracağız.Renkli ip ile olan kısım bu şekilde tamamlanır. Sıra geldi beyaz ipe. Renkli ipin yelpaze gibi açılan sık iğnelerinin üzerine dörderli zincirler çekerek üç sık iğne aralıklar ile batıyoruz. İlk sırayı böyle bitip, ikinci ve üçüncü sırada dörderli zincirleri altta kalan zincirlerin içine batarak tamamlıyoruz. Böylece dördüncü sıraya gelince en üst kısımda bir zincir içine iki sık iğne iki zincir iki sık iğne iki zincir yapıyoruz. En üst kısmı da böyle tamamladıktan sonra şerit olarak ördüğümüz kafes kısma gelelim.

birbirinden-sik-havlu-kenarlari-igne-oyasi

Karanfil havlu Kenarının Havluya Geçen Kısmı Nasıl Yapılır? Karanfil havlu kenarının havluya geçecek kısmını beyaz tarafını ördük. Şimdi içinin renkli kısmına geldik. Yaptığımız kafesleri ikişerli ayırarak, ilk sırada üç zincir çekip ikinci kafese batıyoruz. Daha sonra battığımız tığı dört seferde çekelim. Uzun bir tırabzan olmasına dikkat edelim. Çektiğimiz tırabzanın içini üçerli tırabzanlar ile doldurup yassı, küçük ve renkli şeritler oluşturalım. Daha sonra bu renkli şeritlerin uçlarına batarak aralarda beşer zincir yapıp birleştirelim ve üzerine iki sıra kafes ekleyelim.

birbirinden-sik-havlu-kenarlari

Birbirinden Şık Havlu Kenarlarından Bu şekilde karanfil havlu kenarının alt kısmını tamamlamış oluruz. Aynı modeli iğne oyası olarak da işleme koymanız mümkün. Fakat bu sefer kullanacağız iplik sentetik oya ipliği olmalı. Hatta ben dantel yapacağım ama parlak ve göz alıcı olsun derseniz sentetik dantel ipliklerinden kullanabilirsiniz. Ayrıca karanfillerin uç kısımlarına küçük oya pulları iliştirerek dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Birbirinden Şık Havlu Kenarları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık