Boğazlı Süveter

Boğazlı Süveter

bogazli-suveter-yapilisi

Boğazlı Süveter İçin Gerekli Malzemeler Anchor “Curly” el örgü İpliği ( istenilen renkte alınabilir) 9 numaralı örgü şişi Boğazlı Süveter Yapılışı Boğazlı süveter oldukça şık bir örgü işi kıyafetidir. Özellikle soğuk kış günlerinde çok kullanışlı olmaktadır. Bu nedenle de örgü ören bayanlar tarafından boğazlı süveter modeli sıklıkla kullanılmaktadır. Boğazlı süveter tek parça şeklinde örülür. Öncelikle 68 tane ilmek atılır. 2 ters, 4 düz ve yine 2 ters, 4 düz sıralamasıyla örme işlemine devam edilir. 6 sırada bir saç örgüleri kıvrılır. Bu şekilde 30 sıra tamamlanır. 31. sıraya gelindiğinde düz örgü modeline geçilir. Bu sırada iken 3 ilmek örülüp 1 dolama yapılır ve 3 ilmek örülüp 1 dolama yapılır. Toplamda 88 adet ilmek oluşturulur.

bogazli-suveter-tarifi

Ardından örgü 3’e ayrılır. Sağ taraftan 23 ilmek, 42 ilmek ve sol taraftan 23 ilmek ayrı ayrı 33 sıra düz örgü olarak örülür. Sonrasında tek parça halinde örülmeye başlanır. 2 ters, 2 düz olarak 40 sıra daha örme işlemine devam edilir. Ardından tüm ilmekler kapatılır. Arka etek ucuna geçildiğinde saç örgülü olan bölümün tam orta noktasından 21 tane ilmek çıkarılır. Her sırada bedenin sağ ve sol tarafından 3 tane ilmek örgüye eklenip 15 sıra düz örgü şeklinde örülür. Son 3 sıra haroşa yani ters örgü şeklinde örülür ve tüm ilmekler kapatılır.

bogazli-suveter-modelleri

Boğazlı süveter yapımının bitim aşamasına gelindiğinde lastik olarak örülmüş olan bölümün uç kısmında 10 cm boşluk bırakılarak parçanın iki uç kısmı birbirine boydan boya dikilir. Boğazlı Süvetere Uygun Bir Bere Örneği Gerekli Malzemeler Anchor “Curly” El örgü ipliği ( istenilen renkte bir ip tercih edilebilir) 9 numara örgü şişi Berenin Yapılışı Öncelikle 42 adet ilmek atılır. 7 sıra 2 düz, 2 ters şeklinde lastik örgü olarak örülür. 8. sıraya geçildiğinde 3 ilmek düz olarak örülür ve 1 dolama yapılıp tekrardan 3 ilmek düz örgü olarak örülüp 1 dolama şeklinde arttırma yapılır. Ardından ajur örgü modeline geçilir. 7 sıra ajur örgü şeklinde örülüp sonrasında dolama yapmadan örme işlemine aynen bu şekilde devam edilir. Son 8 tane ilmek kaldığında tüm ilmekler birden kapatılır.

bogazli-suveter-

Sonrasında yan dikişler de kapatılarak bere yapımı tamamlanmış olur. Sonuç olarak boğazlı süveter ve bere ikilisi kış günlerinin vazgeçilmezi olarak yine sıklıkla kullanılacak parçalardır. Oldukça da güzel bir kombin oluştururlar. Süveter ve bere tercihe göre aynı renk yapılabileceği gibi farklı renklerde de yapılabilir. Süveter ve bereyi örerken dikkatli davranılmalıdır. İlmek kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Yukarıda anlatıldığı şekilde, ilmek kaçırmadan, dikkatli ve özenli bir şekilde örüldüğü takdirde oldukça şık ve kullanışlı bir boğazlı süveter ile bere ortaya çıkacaktır.

bogazli-suveter

Boğazlı Süveter Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık