Canyoning Hobisi

Canyoning Hobisi

Canyoning ile Derinliklere Atlayış

Canyoning ile Derinliklere Atlayış

Canyoning ile Derinliklere Atlayış

Adından da anlaşılacağı üzere Canyoning sporu, büyük bir kanyon içerisinde gerçekleştirilen atlama, tırmanma, zorlu yürüyüş, yüzme gibi çeşitli bilgi ve beceriler sayesinde ekip veya solo olarak yapılan kanyon geçiş faaliyetidir. Tek başına yapılabilmesine rağmen, ekip çalışması ile daha verimli olur. Özellikle içerisinde barındırdığı zorlu şartlar dolayısıyla tek başına yapılan geçiş işlemi can sıkıcı sorunlara sebep olabilir.
Canyoning sporu
 
Canyoning ile Derinliklere Atlayış

Canyoning ile Derinliklere Atlayış

 
Canyoning sporu tek başına yapılacaksa, oldukça bilgili ve becerili olmak gerekir. Başınıza bir durum geldiği taktirde sonuçları hayati olabilmektedir. Spor genellikle yerleşim yerlerinden uzak, içerisinde sarp kayalar, şelaleler, debisi yüksek akarsular bulunan kanyonlarda gerçekleştirilmektedir.
Spor için özellikle psikolojik olarak hazırlık oldukça önemlidir. Birkaç saat içerisinde tamamlanan geçişlerin yanında günlerce hatta haftalarca süren geçişlerde mevcuttur. Bu geçişler için oldukça hazır bir ekip gerekmektedir. Canyoning sporuna en yakın branş dağcılıktır.
Dağcılık sporunda tek başına yapılan etkinliklerde bilgi oldukça yeterlidir ama kanyon geçme işleminde bilgi tek başına asla yeterli değildir. Ekipman ve yanınızda bulunduracağınız arkadaşlarınızın da bilgisine güvenmeniz gerekmekte. Ani hava değişikliklerine ve oluşabilecek olumsuz durumlarda anında tepki verebilecek bir ekip olmanız gerekmekte.
Aşırı yağmur sonucu su yükselmesi, tırmanış yaparken olumsuz olabilecek durumlar, akarsuda bottan düşme durumları gibi sıkıntılarda her bireyin müdahaleye hazır olması kanyon geçiş işlemini kolaylaştıracaktır. Canyoning sporu önceleri zengin insanların zevk için yaptığı bir spordu. Daha sonraları insanların merakları ile genel bir spor halini aldı.
Günümüze geldiğimizde ise eski popülerliğini kaybetmiş durumda. Özellikle gençlerin ilgi alanları kaydıkça, sadece adrenalin ve değişikliklere düşkün kişilerce yapılmaya başlandı. Sektör çok tehlikeli olduğu için ölümcül riskleri mevcuttur. Özellikle zorlu kanyonlar tercih edildiği için, daha oluşumunu tam olarak tamamlamamış olan genç vadilerde gerçekleştirilir Canyoning sporu.
Genç vadi olmasının en tehlikeli durumu, tektonik çökmelerin sıklıkla görülmesidir. Bu bölgelerin dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Her ne kadar bu tehlikeler öngörülemese de, ekibin bu gibi çökmelere hazırlıklı olması gerekir. Göçme sonrası düşülen bölge, yer altı suları ile dolmuş olabilir. Düşme işlemi sonrası, üzerinize taş veya kaya düşmesi sonucu risk daha da artabilir.
Kanyonlar vahşi yaşama ev sahipliği yaptığı için, kanyon duvarındaki bir vahşi hayvan tarafından büyük taş veya kaya parçaları düşürülebilir. Geçiş esnasında en büyük risklerden biriside budur. Çünkü kanyon duvarından düşecek bir parça yüzlerce metre yukarıdan düşeceği için oldukça tehlikeli olacaktır. Kanyon içerisinde akan akar suyun oldukça sakin olmasına sakın aldanmayın.
Daralan boğazlarda sakin olan akar suyun debisi birden artar ve muazzam bir güç uygular. Zaten kaygan olan akarsu zemini ile bu şiddet birleştiği zaman dengenizi bir anda kaybetmenize sebep olacaktır. Aynı şekil akarsuyun dibi sayısız risklerle doludur. Suyun itme gücü her noktada aynı olmayacağı için, her noktada ayrı bir denge ayarı uygulanması gerekmektedir.

Canyoning Hobisi Resimleri

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık