Çiçek Yetiştiriciliği Hobisi

Çiçek Yetiştiriciliği Hobisi

Devetabanı Çiçek Açar mı? Ve Devetabanı Bakımı

Devetabanı bitkisinin, diğer salon bitkilerinden farklı olarak, çok lezzetli ananasa benzeyen, yenile bilir, şifalı bir meyvesi vardır. Önce kala çiçeği gibi açan orta sürgünü, hızla meyveye dönmekte, bu meyvede ananas gibi tatlı, biraz da muzu andıran, C vitamini yönünden çok zengin bir meyve olarak bilinmektedir.

Aslında devetabanının ana yurdu olan Meksika da bu meyve çok sevilerek tüketilen bir besindir. Fakat salonlarımızda ne yazık ki bu bitkiyle karşılaşamıyoruz. Uygun ortam gerek çiçeklenme gerekse meyve açısından sağlanamamaktadır. Ana vatanı olan Meksika‘nın yağmur ormanların da, son derece tercih edilen ve Avrupa’ya da ihraç edilen, kıymetli bir meyvesi vardır.Devetabanı ana vatanında çok uzun yıllar yaşayan, çok dayanıklı bir bitkidir. Evlerimizde de kolay, kolay öldüğünü görmeyiz. Kış aylarında donma olayı gerçekleşmediği zaman, dış etkenlerden çok fazla etkilenmez. Hatta yaprakları donsa bile, kuruyup dökülen yaprakların ardından,  yeniden yaprak verdiği gözlenmiştir.

deve-tabani

Meyvesinin oluşumuna rastlamak ülkemizde mümkün olmamıştır. En az on iki yaşlarında ve 8-10 metreye ulaştıktan sonra, uygun koşullardaysa meyve verdiğini biliyoruz. Fakat biz bunu ülkemizde görebilmiş değiliz. Devetabanı bitkisi diğer tropikal ve yarı tropikal bitkiler gibi, nemli bir ortamda, aşırı sıcağa maruz bırakılmadan, toprak sulanırken de sadece toprak nemlenecek gibi aşırı sulamadan, örneğin haftada bir kere yapılmalıdır. Gübrelemeyi ayda bir kere sıvı kompoze gübreyle yapmak yeterli olacaktır. Kış aylarında da ısınmanın sağlanması sırasında, havadaki nemin sabit tutulması çok önemlidir. Bitki için gerekli nem ortamını sağlamak, haftada bir kez yapraklarına su püskürtmek şeklinde yapıla bilir. Bitki cereyanda kalırsa gelişimi durur, yapraklarında form kaybı gözlenir. Devetabanı tırmanıcı bir bitki olduğu için, saksının içinden bitkiye destek verecek ve tırmanmasını sağlayacak, objeler kullanılmalıdır.

Çiçek Yetiştiriciliği Hobisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık