Çiçekli Tığ Oyası

Çiçekli Tığ Oyası

Tığ işi yazma oyası yapımı genç kızların ve ev hanımlarının hobileri arasındadır. Daha çok çeyiz hazırlıkları için yapılan tığ oyası, yapımı oldukça kolay bir el işidir. Yapımının kolaylığı tığ oyasını, en çok tercih edilen el işleri arasında birinci sıraya çıkarmıştır. Çalışan ev hanımlarının yazma oyalamaya zamanlarının olmaması ya da oyalamayı hiç bilmemeleri tığ işi bilen ev hanımlarına iş olanağı sağlamıştır. Ev hanımları tığ işi ile oyaladıkları yazmaları çevrelerinde satarak bu yeteneklerini paraya çevirme şansı bulurlar.

Eskilerde genç kızların mahareti, taktıkları yazmanın oyasından anlaşılırdı. Yeni evliler çeyizlerini evlerinde yakın çevrelerine sergiler ve oyaladıkları yazmalar sayesinde bolca övgü alırlardı. Tığ işi bilen kızlar her zaman çevrelerinde hamarat olarak bilinir, onlara müstakbel gelin adayı olarak bakılırdı. Günümüzde çeyiz hazırlamak, yazma oyalamak önemini kaybetmiş gibi görünse de eski kadınlar var oldukça tığ işi asla tam olarak önemini kaybetmeyecektir.

Tığ işi oyası için birçok model mevcuttur, onlardan bir tanesinin yapımına değinerek sizlere kolaylık sağlamayı amaçlıyoruz. Bu yazımızda tığ işi çiçek motifli yazma oyasının yapımını resimli olarak anlatacağız. Örneği en doğru şekilde çıkarabilmeniz için resimlerle birlikte maddeler halindeki anlatımımızı da inceleyip, direktifleri birebir uygulamanız gerekiyor.

Çiçekli-tığ-oyası-modelleri
Malzemeler

 • Yazma
 • Tek renk floş dantel ipi
 • 21 numara tığ
 • Çiçek sayısı kadar ufak plastik halkalar

Çiçek Motifli Tığ İşi Oyası Yapımı

 • Önce yazmanın kenarını ince bir şekilde kıvırıp, tığ üstü almadan sık iğne tekniğiyle zürafa çekiyoruz.
 • Yazmanın etrafını zürafayla döndükten sonra motifi kurarken bir örümcek yapıyoruz. Örümcek yapabilmek için uzun bir ilmek çekiyoruz tığ üstü alarak uzun çektiğimiz ilmeğin içinden geçip göz alıyoruz ve tek seferde çekiyoruz.
 • Bir zincir çekip minik halkalardan birinin kenarına bir kez sık iğne yapıp dört zincir çekip tekrar sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde ufak bir pirpirik yapmış oluyoruz.
 • Üçüncü pirpirikten sonra ikinci halkaya geçiyoruz. Bir sık iğne, dört zincir, bir sık iğne şeklinde altı tane pirpirik yapıyoruz.
 • Bir sık iğne daha yapıp tekrar diğer halkaya geçiyoruz. Üç pirpirik daha yapıyoruz. Halkayı tamamlayıp tekrar bir örümcek yapıyoruz. Başladığımızdan itibaren dördüncü zürafaya batıyoruz.
 • Tekrar bir örümcek yapıp üçüncü halkaya geçiyoruz. Üç pirpirik yapıyoruz. Üçüncü pirpirikte bir önceki yaptığımız halkaların ikincisine bir zincir çekip ekliyoruz.
 • Geri dönüp Üç pirpirik daha yapıyoruz ve halkayı tamamlıyoruz.
 • Halka tamamlanınca örümcek yaparak zürafadan dört delik ileriye batıyoruz.
 • Bu şekilde bir motif tamamlanır. Aynı işlemleri yaparak yazmanın dört tarafını da tamamlıyoruz.

Tığ oyası modelleri oldukça çeşitlilik gösterir. Model seçimi kadar, yazma seçimi de çok önemlidir. Modern ve kaliteli bir yazmayı ona uygun tığ oyasıyla buluşturmak da sizlerin görevidir. Bizim anlatımını yaptığımız model tek renk iple yapıldığı için renk seçimine daha çok dikkat etmeniz gerekir. Doğru renkteki iple tığ oyası kendini daha çok gösterecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık