Çocuklar İçin Eski Çoraplardan Oyuncak Yılan Yapımı

Çocuklar İçin Eski Çoraplardan Oyuncak Yılan Yapımı

 

cocuklar-icin-eski-coraplardan-oyuncak-yilan-yapimi

Okul öncesi dönemde çocuklar için oyuncak seçimi oldukça önemlidir. Bu oyuncakların zararlı kimyasallar içermemeli, çocukları psikolojik anlamda şiddete yönlendirmemeli ve en önemlisi de eğitsel amaç taşıması gerekmektedir. Bir diğer önemli hususta küçük çocuklara zarar verecek sert malzemeler içermeyen oyuncakların seçilmesi önemlidir. Bu kriterleri sağlamak için çoğu kez marifetli anneler çocukları için kendileri oyuncak yapmaktadır. Oyuncak örneği arayan anneler için bu yazımızda eski çoraplardan oyuncak yılan nasıl yapılır açıklıyoruz.

Malzemeler: Farklı desenlerde 4-5 çift çorap, dikiş iğnesi ve ipi, düğme ve kurdeleler, makas, elyaf ya da pamuk gerekli olan malzemelerdir. Oyuncak Yılanın Yapılışı: Öncelikle elinizde bulunan farklı desenlerde 4-5 çift kumaşın topuklarını ve parmak uçlarını düz bir şekilde çıkarıp alın. Geriye silindir şeklinde çorabın ayak gövdesi ve konçlarını oluşturan kısımlar kalacaktır. İşte bize lazım olan yılanı oluşturacağımız çorap kısımları da bunlardır. Daha sonra yapacağınız tasarıma ve renk uyumuna göre farklı desendeki silindirleri uç uca getirerek ters kısmından dikerek uzun bir silindir oluşturun. En sonra bir çorabın ayak ucunu dikerek yılanın kuyruk sonunu kapatın. Ardından açık kalan uçtan silindiri güzelce elyaf ya da pamukla doldurun. En son doldurma işleminin tamamlanmasının ardından da yine bir çorabın ayak ucunu dikerek hem yılanın gövdesini kapatın hem de kafa kısmını oluşturmuş olun.

Yılanın Süslenmesi: Yukarıda anlattığımız şekillerde yılanın gövdesini oluşturduktan sonra sıra yılanın yüzünü süslemelerle oluşturmaya gelmektedir. Bunun için kestiğiniz bir kurdele parçasından yılanın çatallı dilini, düğmelerden ise gözlerini oluşturabilirsiniz. Ayrıca gövdesini de renkli pullarla süsleyerek gerçeğe daha yakın hale getirebilirsiniz. Bu sevimli yılan çocuklarınızın iyi bir oyun arkadaşı olmakla kalmayacak çocuğunuzun hem eğitsel gelişimine hem de doğa sevgisiyle büyümesine katkı sağlayacaktır.

Çocuklar İçin Eski Çoraplardan Oyuncak Yılan Yapımı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık