Dekorasyon Hobisi

Dekorasyon Hobisi

Çalışma Mekanı ya da Okuma Köşesi Tasarımı

Günümüz teknoloji ve tüketim çağında bilgisayarın kullanılmasıyla beraber evlerde kitap dolapları ve sonra da çalışma masası ya da okuma köşeleri bulunmaz oldu. Halbuki şık bir dizayna sahipçalışma mekanları ya da okuma köşeleri evinize güzellik katacaktır.
Çalışma mekanı ya da okuma köşesi tasarımına geçmeden önce, nasıl bir çalışma ortamına ihtiyacınız olduğunu gözden geçirin. Eğer çalışmanızı sadece okumak üzerine yapacaksanız, salonunuzda şık bir okuma köşesi yaratabilirsiniz. Ancak hem okuyacak, bir yandan da bilgisayar kullanacak, öte yandan ders  çalışacak ya da yazı çizi işleriyle meşgul olacaksanız bir çalışma masası ve çalışma sandalyesine ihtiyacınız olacaktır.

Nasıl Bir Okuma Köşesi
Bir okuma köşesi,  yatak odasından mutfağa kadar her tür mekanda açılabilir. Ancak salonda güzel bir dekora sahip okuma köşesi her zaman tercih edilir. Salonunuzda  okuma köşesi açarkenoturma grubunuzun renk ve desenleri ile halınıza uygun bir okuma koltuğu ve puf ya da sehpa seçmeye özen gösterin. Burada dikkat etmeniz gereken okuma köşesinde kullandığınız grubun yapı malzemeleri, oturma grubunuzla aynı ya da uyumlu olmalıdır. Okuma koltuğunuzu seçerken de mümkün olduğunca ergonomik tasarımlı, aynı zamanda da rahat olmasına ancak okuma esnasında dikkatinizi yoğunlaştıracak derecede yumuşak ya da sallanan tipte bir koltuk olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bunun yanında okuma köşenizde yeriniz varsa mutlaka mobilyalarınıza ve salon takımınıza uygun, hoş ,sade, kibar bir kitap dolabını da okuma mekanınıza ekleyin. Eğer kitap dolabına yeriniz yoksa, otantik çizgilere sahip, şık, kare formlu bir taburenin üzerine sürekli el altında bulunduracağınız kitaplarınızı üst üste yerleştirebilirsiniz. Ayrıca kitap okuma köşenizde dekoratif ve hoş bir lambader ile ayaklarınızı uzatabileceğiniz şık bir pufu da mutlaka düşünmelisiniz.

Nasıl Bir Çalışma Mekanı
Eğer okuma köşesinden ziyade ya da ona ek olarak bir de çalışma masasına ihtiyacınız olacaksa, bu masayı bir yanda bilgisayar diğer yanda kitaplarınız, defter ve kalemleriniz için kullanacaksanız boyutuna dikkat etmelisiniz. Sadece okuma, yazma çalışmalarınız için ise küçük ve daha zarif bir model seçebilirsiniz. Kitap masanızı salon ya da oturma odanızda kullanacaksanız, daha dekoratif bir çalışma ortamı olması açısından şık bir modelde, cal ya da ayne yüzey olarak seçebilir hatta akvaryum ya da çiçek dekoru kullanmak üzere, masanızı özel  tasarlatabilirsiniz.

Çalışma masalarınız, boş olmamalı ancak çalışma motivasyonunuzu kıracak ve ortamda hoş olmayan görüntüler yaratacak kadar dağınık da durmamalıdır. Çalışma masanızda içinizi açacak hoş renklerde kalemlik ya da kişiliğinizi ve sizi yansıtan birer dekoratif öğe, resim çerçevesi, dekoratif çiçek bulundurabilirsiniz. Dekoratif öğelerde fosforlu renklerin olmamasına ve sizi hayallere daldırıp çalışmanızı engelleyecek  ürünlere yer vermemeye dikkat edin.

Çalışma mekanınızı   bir kitap dolabı ile beraber düşünebilirsiniz. Çalışma sandalyenizi dekoratif ama bir o kadar da ortopedik olarak  seçmeli; çalışma masası ve sandalyenizin renk ya da desenlerini mekan bütününe uyum sağlayacak cinste seçmelisiniz.

dekorasyon-hobisi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık