En Güzel Yazma Oyası Örnekleri

En Güzel Yazma Oyası Örnekleri

en-guzel-yazma-oyasi-ornekleri-yapimi

Ben iğne oyasından, kurdele nakışından anlamam diyenler için tığ işi en güzel yazma oyası örneklerini bir araya getirmeye çalıştık. Siz de bir yazma oyası yaparak hem stresten uzak durabilirsiniz hem de sevdiklerinize küçük bir hediye hazırlama imkanınız olur. Yazma oyası işlemenin tek püf noktası yazmanın içindeki çiçeklere bakmak. Aynı renk ve benzer modelleri örnek alarak işlemektir. Örneğin karanfil oya bu sisteme verilebilecek en güzel örnektir. Yazma oyası için gerekli olan malzemeler üç renk oya ipliği, 21 numara tığ ve yazma. Renklerden biri yeşil olacak. Bununla tabanı oluşturacağız. Diğeri çiçeğin çanak ve üst kısmını oluşturacak. Diğer renk ise yaprakların orta kısımlarını oluşturacak şekilde ayarlanmalıdır.

en-guzel-yazma-oyasi-orneklerinden

En Güzel Yazma Oyası Örneklerinden Karanfil Oya Yapım Aşamaları Karanfil oya yapım aşamalarına geçmeden önce belirtmek isterim ki satın aldığınız yazmanının kenarına sürme çekmeniz gerekiyor. Bunu dikiş ipliği ile yapıyoruz. Resimde de gördüğünüz gibi olacak. İşaret ve baş parmaklarınızı kullanarak elinizde yazmanın ucundan hafif kıvırarak işe başlayın. İnce dikiş ipliğini geçirdiğiniz iğne ile yassı sürme dikişleri atarak yazmanın kenarını en ince şekilde kıvırın. Bu şekilde yazmanın karşılıklı iki kenarını çevirseniz yeter. Diğer iki kenarı kolalı olduğu için işlemesi kolay olacaktır. Gelelim oyamızın yapım aşamalarına. Öncelikle yeşil ip ile başlıyoruz. ipi yazmanın ucuna battıktan sonra ikili tırabzan üzerine iki adet ikili tırabzan dolgu yaparak gidiyoruz.

en-guzel-yazma-oyasi-ornekleri-anlatimli

Dört parmak aralıklar ile karanfilimizin kök yapraklarını oluşturuyoruz. Bunun için altı adet ikişer zincir aralıklı kafes yapıp geriye dönerek beş zincir çekiyoruz. Çektiğimiz zincirin içini resimdeki görüldüğü gibi iki yaprak bir de çiçek sapı olarak tamamlıyoruz. Yazmanın çevresini yeşil iple bu şekilde bitiriyoruz. Sıra geldi çanak kısma.En Güzel Yazma Oyası Örneklerinin  Karanfil oya çanak kısmı için koyu renk olarak aldığınız diğer rengi alın. Yeşil taç yaprakların üzerine dörderli zincirler ile dört tane küçük yaprak yapın. Daha sonra sap kısma geçin. Sapın üzerine yaptığınız beş zincirli yuvanın üzerine 18 tane dört çekimli tırabzan yapın. Daha sonra diğer yaprağın üzerini de ilki gibi yapıp bırakın.

en-guzel-yazma-oyasi-ornekleri

İşte geldik en önemli kısma. Taç yapraklar için açık renk ipimizi alıyoruz. Çanak kısmın başından sık iğne şeklinde tek olarak batırıyoruz. Daha sonra yaptığımız tırabzanların içine teker teker denk gelecek şekilde örümcek yapıp batırıyoruz. Sona geldiğimizde ipi koparıp tekrar koyu renk ipliği elimize alıyoruz. Bu arada iplerin kalan uçlarını çakmak veya mum ile yakalım ki tekrar sökülme ihtimali ve kirli görüntü ortadan kalksın. En üst kısma başlarken örümceğin tek telini çekerek diğer tellerin sıkışıp sık iğne olmasını sağlıyoruz. Tek teli çekip üzerine koyu renk ip ile üç zincir bir tırabzan ve tekrar üç zincir yaparak bir yaprak oluşturuyoruz. Diğer yaprağa geçerken arada zincir çekmiyoruz. Direk olarak diğer örümceğin tek telini çekip üzerine tekrar üç zincir bir tırabzan ve üç zincir yapıyoruz. Örümcekler bitene kadar aynı işlemi tekrarlayıp çanağın üstündeki taç yaprakları bu şekilde tamamlıyoruz. İsteğinize bağlı olarak çanak kısmında açık renk de kullanabilirsiniz.

Yazma Kenarı Oya Modelleri 2016, İğne İşi Oya Örnekleri

En Güzel Yazma Oyası Örnekleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık