Evde Bitki Yetiştirme Hobisi

Evde Bitki Yetiştirme Hobisi

Açelya Çiçeğine Nasıl Bakılır?

Açelyalar, yaz sonunda açtığı pembe tonlarında, kırmızı ya da beyaz çiçekleri ile hem güzel hem de nazlı çiçeklerdir. Bakımı emek, sabır ve özen ister. Yaz döneminde açelyanıza ilginizi esirgemeden, gereken özeni gösterirseniz açtığı çiçekler ve yarattığı görsel şölen bu uğraşa değecektir.

Açelya çiçeğinin bakımında neler önemlidir?

Açelyanın yeri nasıl olmalıdır?
Her şeyden önemlisi açelya kapalı alanları sevmez. Aslında bahçe bitkisidir ancak balkonda da kolaylıkla yetiştirilebilir. Açelya, ışığı seven bir çiçektir. Yaz aylarında direkt güneş görmeyeceği, gölgelik ve açık hava bir yerde tutulmalıdır. Sıcak aylarda balkona çıkartılırsa bundan hoşlanacaktır. Ancak çok sıcaklarda her gün, düzenli olarak  su serpilmeli ve kesinlikle direkt güneş almamalıdır.
Açelya karanlığı yani fazla ışık almayan bir gölgeden de hoşlanmaz.  Kış aylarında soğuğa dayanıklıdır. Ayrıca esintiyi ve rüzgarı sevmektedir. Dolayısıyla evde yetiştirmeye müsait bir süs bitkisi değildir.

Açelyanın toprağı ve  toprak bakımı
Açelya, geniş bir saksıda daha sağlıklı büyür. Çünkü kökleri yanlara doğru genişlemektedir. Ayrıca yetişebilmesi için saksısının kesinlikle toprak saksılardan olması gereklidir. Toprak olarak funda toprağı gibi asitli topraklar istemektedir. Toprağına kuvars kumu karıştırılırsa, sulama açısından da avantaj sağlanmış olacaktır.

Açelya nasıl sulanmalıdır?
Açelya özellikle sıcaklarda, yapraklarına su serpilmesinden hoşlanan bir süs bitkisidir. Yüzeyi hafif nemli bırakılmalı, toprak yüzeyinin kurumamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Bitki Yetiştirmek için Daha Detaylı Bilgi ALmak İçin; www.nezamandikilir.com ‘ a bakabilirsiniz.

bayan-evde-bitki-yetistirme

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık