Fasulye Çimlendirme Deneyi

Fasulye Çimlendirme Deneyi

fasulye-cimlendirme-deneyi-yapimi

Fasulye çimlendirme deneyi aslında herkesin hemen hemen yaptığı bir deneydir. Bu deneyin amacı bir tohumun çimlenmesi için gereken koşulların ne olması gerektiğini gözlemlemektir. Özellikle ilkokul döneminde ve hatta okul öncesi öğretimdeki çocuklara mutlaka yaptırılan bir deneydir. Fasulye çimlendirme deneyi aslında çocukların bir bitkide gelişen bir dönüşümü görmelerini sağlar Yani çocuklar bu deneyle cansız bir şeyin ya da cansız görünümlü bir şeyin (olayda fasulye) nasıl canlandığını gözlemlerler. Böylelikle bir bitkinin oluşum aşamasını deneyimlemiş olurlar.Bunun yanı sıra bu deney, çocuklara bir işi başarmanın getirdiği özgüven ve mutluluk duygusunun aşılanmasını da sağlar. Yani tek başlarını bir işi başarmanın verdiği mutluluğu yaşarlar.

fasulye-cimlendirme-deneyi-yapimi-

Fasulye çimlendirme deneyiyle çocuklar bitkinin değişim aşamalarını izlerken heyecan ve sabır duygularını da deneyimleyerek unutamayacakları bir anı biriktirirler. Fasulye çimlendirme deneyi biyoloji dersinin vazgeçilmezi olan bir deneydir. Fasulye çimlendirme deneyi oldukça masrafsız ve yapımı kolay olan bir deneydir. Üstelik etrafı hiçbir zararı da yoktur. Çevreye herhangi bir kirlilik vermez. Fasulye Çimlendirme Deneyi İçin Gerekli Malzemeler 1 tane şeffaf plastik bir kap Biraz pamuk Biraz su Biraz fasulye Fasulye Çimlendirme Deneyinin Yapılışı Öncelikle şeffaf bir plastik kap ayarlanır. Bu şeffaf kabın içerisine pamuk doldurulur ve kabın her yanı bu pamukla düzgün bir şekilde kaplanır. Ardından pamukların üzerine bir avuç fasulye serpiştirilir. Daha sonra fasulyelerin üzeri yine düzgün bir şekilde pamukla kaplanır. Bu işlemlerin ardından pamukların üstü hafifçe sulanır. Böylelikle fasulye ekilmiş olur.

fasulye-cimlendirme-deneyi-yapilisi-

Fasulye ekme işlemi yapılınca fasulyedeki değişimler izlenmeye başlanır. İlk olarak kökler çıkmaya başlar. Kökler çıkarken koku da oluşur. Sonrasında yavaş yavaş fasulye çimlenmeye başlar. Bu deney sürerken pamuk hiçbir zaman kuru kalmamalıdır. Arada pamuk hafif bir şekilde ıslatılmalıdır. Ancak kesinlikle fazla sulanmamalıdır. Aksi halde fasulyelerde çürüme ve küflenme gözlenebilir. Böylelikle deney başarısız bir şekilde sonuçlanır. Bu nedenle pamuklar kurudukça çok hafif bir şekilde pamuklar ıslatılmalıdır. Fasulyenin ekildiği cim güneş gören bir yere konulmalıdır. Evin içinde güneş gören bir cam kenarına konulması fasulyenin çimlenmesi açısından daha iyi olacaktır. Yeterli ve düzgün bir sulama da buna yardımcı olacaktır. Böylelikle bol güneş ışığı ve oksijen sayesinde fasulyeler güzel bir şekilde çimlenecektir.

fasulye-cimlendirme-deneyi

Bu deney sonucunda bir tohumun çimlenmesi açısından güneş ışığı ve oksijenin ne kadar gerekli olduğu da gözlemlenmiş olacaktır. Sonuç olarak anlatıldığı üzere fasulye çimlendirme deneyi oldukça faydalı bir deneydir. Masrafsız ve pratik bir deneydir. Herkes evinde kolaylıkla bu deneyi yapabilir. Hem de bir tohum çimlenirken geçirdiği aşamaları izlemek oldukça eğlenceli bir deneyimdir. Çocukların bu deneyi uygularken çok keyif alacağı bir deney olmaktadır ki bu sebeple okul öncesi çocuklarına bu deney yaptırılmaktadır.

fasulye-cimlendirme-deneyi-yapilisi

Fasulye Çimlendirme Deneyi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık