Fırfırlı Örgü Bluz

Fırfırlı Örgü Bluz Anlatımı

firfirli-orgu-bluz-renkli

Örgü işi kıyafetler sadece kış aylarında değil yaz aylarında da giyilebilir. Fırfırlı örgü bluz modeli de bunlardan biridir. Fırfırlı örgü bluz hem çok hareketli bir bluz hem de güzel, şık, yaz ruhuna uygun bir modeldir. Fırfırlı örgü bluz örerken anlatılanlara dikkat edilmeli ve birebir tarif edildiği gibi örme işlemi yapılmalıdır. Fırfırlı Örgü Bluz Yapımı Fırfırlı örgü bluz yapımına başlarken öncelikle 97 ilmek ile başlanır. 1 diş haroşa yani ters örgü örüldükten sonra 23 cm diyagramdaki model uygulanıp, 16 cm düz örgü örülerek örgü işlemine devam edilir. Beden boyu 34 cm örülür ve kol evi için her iki yandan 8 ilmek arttırılıp toplamda 113 ilmek sayısına erişilir. En baştaki ve en sondaki 3 ilmek haroşa yani ters örgü olarak, diğer ilmekler ise düz örgü olarak örülür. Ardından beden boyu 46 cm örülerek arka yaka kısmı için ilmekler ortalanır ve ortadaki 21 ilmek kesilir.

firfirli-orgu-bluz-anlatimi-

Kesilen ilmeklerin her iki yanından 5+5+5+3 ilmek eksiltilir ve böylelikle 53 tane ilmek sayısına ulaşılır. Sonrasında 50 cm beden boyu örülüp omuzlarda kalmış bulunan 28 ilmek kesilir ve bluzun arka kısmı tamamlanmış olur. Fırfırlı örgü bluz modelinin ön kısmına da 97 ilmek ile başlanır. 1 diş haroşa yan ters örgü örülerek 23 cm diyagramdaki model uygulanıp, 16 cm düz örgü şeklinde örme işlemine devam edilir. 34 cm beden boyu örülerek kol evi için her iki yandan 8 ilmek artırılır ve böylelikle 113 ilmeğe erişilir. En baştaki ve en sondaki 3 ilmek haraşo yani ters örgü, diğer ilmekler ise düz örgü şeklinde örülür. 38 cm beden boyu örülerek yaka kısmı için ilmekler ortalanır, ortadaki 21 ilmek kesilir.

firfirli-orgu-bluz-anlatimi

Kesilen ilmeklerin her iki yanından 5+4+3+2+1+1+1+1 ilmek eksiltilir ve böylelikle 56 ilmeğe erişilir. Sonrasında 50 cm beden boyu örülerek omuzlarda kalmış bulunan 28 ilmek kesilip bluzun ön tarafı tamamlanmış olur. Bluzun yaka kısmı için 150 ilmek toplanır. 3 ilmek haroşa yani ters örülerek ilmekler kesilip yaka kısmı tamamlanır. Fırfırlı örgü bluzun en önemli kısmı fırfır kısmıdır denilebilir. 1. fırfır için yakanın bitim noktasında 160 ilmek toplanır. 1. sırada 2 ilmek örülür ve ardından 1 ilmek artırılır. Sonraki sıralar haraşo yani ters örgü şeklinde örülür. Toplamda 7 diş haraşo yani ters örgü yapılarak 1. fırfır tamamlanır. 2. fırfır için yakadaki fırfırın 5 cm altından model yuvarlanıp 200 ilmek çıkarılır .

firfirli-orgu-bluz-

Ön orta kısımdan geri dönülüp ilk sırada 80 ilmek artırılır ve böylelikle 280 ilmeğe erişilir. Toplamda 7 diş haraşo yani ters örgü yapılarak 2. fırfır tamamlanır. 3. fırfır için modelin ön orta kısmından arka orta kısmına şekil verilip 100 tane ilmek toplanır. İlk sırada 80 ilmek artırılır ve böylelikle 180 ilmeğe erişilir. Toplamda 7 diş haraşo yani ters örgü örülerek fırfır tamamlanır. Diğer parçası da simetrik olacak şekilde aynı biçimde örülür. Son olarak fırfırların ortasına çiçek motifi dikilerek bluzun yapımı bitirilir.

firfirli-orgu-bluz

Fırfırlı Örgü Bluz Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık