Forum ve Site Moderatörlüğü Hobisi

İlgi duyduğunuz alanda bir sitede paylaşım ve yönetim yapmak isterseniz o siteyi kuran kişiler size moderatörlük verebilirler. Böylece ilgi alanı duyduğunuz alanlarda paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Moderatör Nedir?

Moderatör kelimesi moderasyon kelimesinden türemiştir. Türkçe karşılığı yönlendiricidir, kelime anlamları arasında arabulucu, yönetici gibi anlamlarda bulunmaktadır. Moderatörün ilk görevi tartışmayı yönetmektir, kendileri tartışmaları yönetir. Yapılan paneller, forumlar, söyleşilerde tartışmaları yöneten bu görevlilerin diğer görevleride şu şekilde açıklanabilir. Uzmanı olduğu konularda diğerlerine yol göstermek, sorularını cevaplamak, tartışma ayarını kaçırdğında oluşumdan o kişiyi çıkartmak veya uyarmaktır. Kesinlikle diğerlerinden üstün değildir, yağılan toplantı veya tartışmada diğerlerine nasıl davranılıyorsa aynı şekilde davranılabilir. Herkesin uyduğu kurallara uymak zorundadır.

Moderatör Nasıl Seçilir?

Moderatör olmak için öncelikle türkçeye hakim olmalı, izleyiciler ve tartışmacıların hepsinin anlayacağı düzeyde basit olmayan ancak sade ve temiz bir dille konuşmalıdır. En azından konuşmacıların tartıştığı konuya hakim olmalıdır yöneltilen soruları cevaplayacak düzeyde olmalıdır. Tabi objektif olmanızda gerekiyor. Kesinlikle taraf tutmamanız gerekiyor doğal olarak. Sonuç olarak diğer insanları yönetebilecek bir ruhu ve kişiliği olmalı, anlaşılır olmalı ve taraf tutmayan objektif bakabilen bir yapısı olmalıdır.

Moderatörlerin çıkar çatışması ve çakışması yapmaması gerekir. Açmak gerekirse moderatörlerin bazı katı kurallarıda vardır, başlıca forum konuşmacılarından birisi ile kan bağı olmaması, ortak bir çalışmanızın olmaması, dostluk ve arkadaşlık olmaması. Bunlarada dikkat edilmesi gerekir. Panellerde, forumlarda başlangıçtan sonuca kadar yapılacak bilgileri iste TÜBİTAK sitesinden detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi forumlar :)

moderatorler

Forum ve Site Moderatörlüğü Hobisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

  1. Osmanlı Padişahları hakkında bilgi almak isteyen herkesi http://www.agahasrin.com/ siteme beklerim.

  2. Forum Moderatörü diyor ki:

    Uzun bir zaman forum moderatörlüğü ve adminliği yapmış biri olarak söylüyorum ki gerçekten bir yerden sonra iş çığrından çıkıyor sizde bağımlılık yapıyor ve bilgisayar oyunlarından bile daha çok zevk alarak forumda vakit geçirmeye başlıyorsunuz.

Yorum Yaz

Yukarı Çık