Gezi Hobisi

Gezi Hobisi

guzel-yerlerGezi hobisi ile ilgili bugünki yazımızda muhafazar gezi ve muhafazakar tatil kavramlarına değineceğiz.

Muhafazakar Tatil Anlayışı 

Ülkemizde seneler boyu isim yapmış birkaç otel ile sınırlı olan muhafazakar tatil anlayışı son   yıllarda hız kesmeyen bir yükselişe geçti.

Muhafazakar Tatilde Farklı Alternatifler
Muhafazakar tatil denildiğinde her ne kadar deniz ve kumdan mümkün olduğunca istifade etmek akla gelse de tatil seçenekleriniz arasında deniz ve kumun bulunması şart değil! Eğer denize girmek istemiyorsanız ya da muhafazakar oteller ve kıyı merkezler size göre değilse; farklı tatil seçenekleriniz de her zaman var.
Alternatif tatil seçenekleri içinde doğa turizmi başı çekiyor. Eğer tatil anlayışınız doğa ile başbaşa kalıp dinlenmekten ve temiz hava almaktan, kent hayatından kaçmaktan yana ise Karadeniz yayla turizmini deneyebilirsiniz. Karadeniz yaylalarında şehir  insanları 40 dereceye varan sıcaklıklarda bunalırken, siz soba başında balık ızgara yaparak yaz döneminin rehavetinden uzaklaşacak, bulutların üzerinde gezerken eşsiz bir deneyim yaşayacaksınız.
Doğa gezilerinin yanında diğer bir alternatifte her zaman tarihi dokulara ve destinasyon alanlarına yapılan gezilerdir. Eğer gezmeyi, paraşüt, at safari gibi değişik deneyimler yaşamayı seviyorsanız tatilinizi kültür turizmi ile sınırlandırarak  turistik merkezlere göre planlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken seçtiğiniz bölgenin en ideal tatil dönemlerini araştırarak, tatilinizi yakın bir döneme ayarlamaktır. Aksi halde kızgın günlerde, çöl havalarında turistik merkezleri, antik kentleri dolaşmak işkence haline gelebilir!

Kaplıca Turizmi
Muhafazakar tatil denildiğinde ilk akla gelenlerden birisi şüphesiz kaplıca turizmi. Birbirinden güzel tatil beldelerinde sıcak suyun şifası ile  ruhunuzu dinlendirirken, rahatça havuza girebilmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Kaplıca turizminde İslami otellerde kaplıca havuzları genellikle iki türlü kullanıma sahip.Muhafazakar otellerde birinci tipte havuz, hamam bölümünde sıcak su havuzu şeklindedir ve daha çok şifa sebebiyle havuzlardan yararlanılmaktadır.   Otellerde bulunan daha büyük havuzlara ise ılıtılmış kaplıca suyu  verilmektedir; bu havuzlar, eğlence ve hoş zaman geçirme ağırlıklı  olarak düşünülmüştür. Havuzlarda çocuk havuzlarına da yer verilmektedir.
İslami Oteller
‘İslami Oteller’ olarak isimlendirilen konaklama merkezlerinin sayısının artışında tesettürlü hanımlarımızın rahatlığının ön planda tutulmasının rolü büyüktür. Bu tatil merkezleri tatil köyleri ya da oteller şeklinde olabilmekte. Deniz tatilini ön plana çıkartan ve muhafazakar kesime hitap eden anlayışta, otelde içki servisine yer verilmiyor ve bayan havuzları dışarıdan görünmeyecek şekilde kapatılıyor. Muhafazakar tatil köyleri ve oteller Ege ve Akdeniz kıyılarından Marmara’  ya dek yaygınlaşmış durumda.
Muhafazakar Villa
Son yıllarda muhafazakar villa tatil anlayışı da hız kazandı. Etraftan hiçbir şekilde görünmeyen özel havuzlar, kişisel ve sakin bir tatil anlayışından hoşlananlara hitap ediyor. Ayrıca 12 kişiliğe kadar çıkan villaları kalabalık gruplar olarak da kiralayabilmek mümkün. Villalar, balayı çiftleri  içinde eşsiz bir tatil olanağı sunuyor.

Rosenblütenbad

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık