Grafik Tasarım Hobisi

Grafik Tasarım Hobisi

KULLANICI ARAYÜZ TASARIMI PRENSİPLERİ

Kullanıcı arayüz tasarımında dikkat edilmesi gereken prensipler vardır. Bu prensiplere uymamız kullanıcılarımız açısından çok önemlidir. Çünkü kullanıcılar karşılarında kullanışsız, görsel olarak düzensiz ve kötü, etkileşimlerine cevap vermekte zorlanan, kendisine ekstradan iş çıkaran, hata yapmasına kolay izin veren bir arayüz karşısında, uygulamadan soğuyacaktır. Ayrıca arayüz uygulamaların reklamı/vitrinidir. Hatta bazen çok kötü uygulamalar, arayüzünün çok iyi olmasından dolayı geliştiricilerine bir sınıf kazandırabilir. Arayüz geliştirirken aşağıdaki prensipleri daima göz önünde tutmalıyız.

  1. Yapısal Düzen Prensibi : Arayüzde bulunan öğeler, hiyerarşilerine göre düzenli görünmelidir. Kullanıcılar, öğelerin durduğu yere göre sayfa hiyerarşisinde hangi öğenin altında ve ye üstünde olduğunu bu düzenden anlamalı. Bunun en belirgin örneği, iç içe menülerdir. Dikey menü hiyerarşisinde bir alt seviyede bulunan menü, üstündeki menüden biraz daha sağda durur.
  2. Basitlik Prensibi : Arayüz mümkün olduğunca basit olmalıdır. Özellikle son günlerde, en popüler arayüz tasarım prensibidir. Örneğin, butonların ne işe yaradığını kolaylaştıran resimlerin kullanılması, okunması kolay yazı tiplerinin, renklerinin ve boyutlarının seçilmesi gibi. Eskiden tasarlanan arayüzlere baktığımızda, çok fazla gölgelendirme, kabartmalar, gradient renkler ön plandadır. Ama günümüz modern tasarımlarda, bunlar azaltılmış ve daha düz (flat) tasarımlar dikkat çekmektedir. Bunun için geliştirilen üçüncü şahıs kütüphaneleri (Third Party Libraries) hep bu prensip üzerine inşa edilmiştir. Örneğin, web arayüzü için geliştirilen twitter-bootstrap, web, mobil ve masaüstü yazılımlar için geliştirilen metro-design gibi…
  3. Uyumluluk Prensibi : Arayüzdeki tüm öğelerin birbiri ile renk, boyut, tasarım, hizalanma açısından uyumlu olması önemlidir. Arayüz tasarlarken boyutlandırma, hizalama ve simetri kavramları üzerinde ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle renkler çok önemlidir. Renkler tasarımın yapısal olarak ayrılmasını ve öğerleri temsil etmesinin de ötesinde, birşeyler anlatmalıdır. Örneğin; kırmızı : hata, yeşil : başarılı işlem, turuncu : uyarı gibi. Yine üçüncü şahıs kütüphanelerin önem verdiği konulardır bunlar. Çünkü günümüzde her platformda çalışabilecek arayüzler (responsive design prenciple) tasarlamak artık ihtiyaçtır.
  4. Geri Bildirim / Etkileşim Prensibi : Uygulama kullanıcı ile sürekli etkileşim içerisinde olmalıdır. Kullanıcının her adımını takip edip; kullanıcıya, sürekli kendini yönlendirecek, hata yapmasını engelleyecek bir sistemin varlığını hissettiren yapıda olmalıdır. Kullanıcı arayüzü kullanırken kendini çok rahat hissetmeli ve “nasıl olsa sistem yanlış birşey yapmama izin vermez, önceden uyarır, hatalarımı kontrol eder ve bana ne hata yaptığımı ve nasıl düzeltmem gerektiğini söyler” hissini yaşamalıdır. Bunun için kullanıcıları da iyi tanımak gerekir.
  5. Esneklik Prensibi : Arayüz kullanıcı hatalarına karşı esnek olmalıdır. Kullanıcı hatalarına karşı kırılgan olmamalıdır. Kullanıcının yaptığı hatayı düzeltmesine olanak sağlamalı ve gerekli olan yerlerde tekrardan işlem yapmasına izin vermelidir. Kullanıcının aktivitelerini sürekli takip etmeli ve bunları hatırlamalıdır. Etkileşim sırasında çıkan hatalardan dolayı, kullanıcı bilgileri sıfırlanmamalı ve arayüz anlaşılmaz hatalar vermemelidir.

Bu prensipler arayüz tasarımında dikkat edilmesi gereken genel kurallardandır. Tüm bu başlıklar tek tek incelenerek, her prensip için uzunca ayrıntılı makaleler yazılabilir.

grafik-tasarim-hobisi

Grafik Tasarım Hobisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık