Hobi Geliştirmenin Faydaları Nelerdir?

Hobi Geliştirmenin Faydaları Nelerdir?

hobi-geliştirmenin-faydaları

Piano Hobisini Geliştiren Küçük Kız

Hobi Geliştirme ve Faydaları

Hobi; insanların zevk için uğraştığı, yapılması zorunlu veya gerekli olmayan, boş zamanları değerlendirmek amacıyla zaman geçirmeyi sağlayan faaliyetlerin tümüdür.

Çalışma hayatı yoğun olan ve çalışma alanında uzun süre geçiren insanlar, günün stresini atmak için kendilerine çeşitli faaliyetler ararlar. İlgi ve yetenekler bu faaliyetleri seçme ve geliştirmede yol gösterici olmaktadır. Seçilen faaliyetler evde uygulanma imkânı olduğu gibi çeşitli yerlerde açılan kurslara giderek de hobi faaliyetleri geliştirilebilir. Geliştirilen hobilerileriki zamanlarda kişinin asıl mesleği haline de dönüştürülebilir. Hobi dinlendirici ve eğlenceli faaliyetler bütünü olduğundan dolayı insana mutluluk verir. Araştırmalara göre; mutsuz insanların 38’i kendine belli bir hobi seçip geliştirmemiş insanlardır. Mutluluğun insan ömrünü uzatması sebebiyle mutluluğa bir adım olan hobiler önemsenmelidir. Yabancı ülkelerde hobiler bizim ülkemizdekine göre daha fazla değere sahiptir. Fransa’da Mitterant iktidarı zamanında “Boş Zamanları Değerlendirme Bakanlığı” kurulmuştur. Kanada’da da Fransa’dakibu kuruma benzer bir kuruluş bulunmaktadır.

Hayatla mücadelede yenilen taraf olunmak istenmiyorsa dengeli bir ruh sağlığı ve yaratıcılığımızı etkin kullanabilmek adına hobi edinmek sağlıklı bir seçim olacaktır.

Hobinin Kişilikle İlişkisi

Hobiler insanın kişiliğine ışık tutan en önemli unsurlardandır. Çünkü insan yaptığı mesleği, okuduğu okulu, doğduğu yeri vs. her zaman kendi isteği doğrultusunda seçemez. Bunun aksine hobi en bireysel ve özgür tercihlerimiz arasında yer almaktadır. Bir yarışma programında, iş görüşmesinde ya da yeni bir kişiyle tanışıldığında boş zamanların nasıl değerlendirildiği, hobilerin neler olduğu gibi sorularkişilik hakkında bilgi edinmek amacıyla sorulmuş en güzel sorulardandır.

Hobi Geliştirmenin Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık