Hobinin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Hobinin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Hobi Dünyası

Hobi Nedir?

Hobi Nedir?

Uğraşı ile eş anlama gelen, aslen yapılması zorunlu olmayan, genellik ile boş zamanların değerlendirilmesi amacı ile ilgilenilen, oyalayıcı eylemler, Hobi olarak nitelendirilmektedir. İlgi çekici bir diğer tabir ise, emeklilik sendromu olarak nitelendirilmesidir. Bu eylemlerle ilgilenmek insanda kendini önemli ya da değerli hissetme duygusunu ön plana çıkarmaktadır.

Hobinin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

İster bir Hobi Bahçesi olsun, ister Hobi Market olarak tabir edilen yerlerden temin edilen Hobi Malzemeleri alınarak olsun, insanların yaşamlarına renk katan fiiller bütünü, pozitif duyguların aşılanmasında önemli bir etkendir. Kendini ifade etme vasıflarını insanlara yükleyen bu uğraşlar, çeşitli şekillerde kendini göstermektedir. Yaşamlarda eğlenceli anlar ya da mutluluk verici anlar kazanılmasını sağlayan ve kişinin kendini tanımasında başrol oynayan alışkanlıklar bütünü Hobi olarak ifade edilmektedir.

Karşımıza bazen koleksiyonculuk, bazen el becerileri, bazen ise spor şeklinde çıkmaktadır. Nakış, örgü ya da resim sanatları ile veya Ahşap Hobi olarak tabir edilen ahşap oymacılığı olarak çıkan hobi çeşitleri, el beceri hobileri olarak nitelendirilmektedir. Pul koleksiyonculuğu, çeşitli objeleri toplayarak biriktirme ya da para koleksiyonculuğu, koleksiyonculuk hobilerinin öne çıkanlarıdır. Hangi uğraş ile meşgul olunur ise olunsun, bahsedildiği üzere temel amaç, yapılması zorunlu olmaması ve yetenek ya da becerilerin geliştirilmesi ile boş olarak tabir edilen zaman dilimlerinin değerlendirilmesidir. İnsanın kendini işe yarar bir fert olarak görmesinde en etkili silah olarak yapılan değerlendirmelerde bulunmaktadır.

Hobinin İnsanlar Üzerindeki Etkisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık