İğne Oyaları

İğne Oyaları

 

 

igne-oyalarindan-ornekler

El işi kategorisinde yapılması en zahmetli işlerden bir tanesi de iğne oyaları oluyor. Hem dikkat gerektiren hem de el becerisi gerektiren iğne oyası düzgün olarak hazırlanmadığı zaman hem dağılması çok kolay olacak hem de göze hitap eden bir model olmayacaktır. Bu nedenle iğne oyası bir model hazırlamadan önce çokça pratik yapmanız gerekir. Hazırlanan modelleri inceleyerek nasıl başlamanız gerektiğini önceden görebilirsiniz. Bunun için elbette internette izleyebileceğiniz, takip edebileceğiniz videoları bulabilirsiniz. Ancak sadece izleyerek değil aynı zamanda aynı şekli çıkarmaya çalışarak da öğrenmeniz gerekir.

igne-oyalarindan-ornek

İğne oyaları genelde iplerin birbirine doğru şekilde bağlanması ile farklı modellerin oluşturulmasına dayanır. Bu nedenle ipinizi nerede nasıl bağlamanız gerektiğini ya da iğnenizi nerede batırıp çıkarmanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Bir iğne oyası ustası ilk yapışında ustalık elde edemese de güzel bir model çıkarabilir. Ancak baktığınız her modeli çıkarabilmek için daha önceden çok pratik yapmış olmanız gerekir. İğne oyası ile göz alıcı bir model yapmadan önce temel aşamaları yerine getirmeniz hem modeli öğrenmeniz hem de elinizi alıştırmanız için gerekli olacaktır. Genelde zebra modelinden başlamak en pratik yoldur. Oyanızı yaparken daha kolay adımlardan yola çıkacağınız gibi daha basit şekilde ilerleyerek modelinizi oluşturabilirsiniz.

igne-oyalarindan

Birbirinden güzel iğne oyaları sadece tülbentlerde değil birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Çeyizlerin vazgeçilmez bir parçası olduğu için de neredeyse en kıymetli parçadır. İğne oyası kullanarak havlı takımları hazırlayabilir, dantel yerine kullanabileceğiniz salon ve mutfak takımları ya da yatak odası takımları hazırlayabilirsiniz. Bu tarz modeller tülbent kenarında gördüğünüz modellerden daha farklı bir yapım şekline sahiptir. Tülbent kenarına yapacağınız modellerde sabit bir alan bulunur. Buna ek olarak o alanın etrafında modelinizi oluşturabilirsiniz. Ancak masa örtüsü, salon takımı gibi modellerde sabit bir zemin yoktur.

igne-oyalari-hakkinda

Bu tarz modelleri ipin etrafında döndürerek örmeniz gerekir. Eğer daha önce siz de iğne oyaları ilgi duymuş ve nasıl yapıldığın merak etmişseniz tülbent kenarından başlayabilirsiniz. Hem daha kısa süreceği için hem de daha kolay yapılacağı için tülbent kenarı bu tekniği öğrenmenin en kolay yollarından bir tanesi olacaktır. Kendinizi geliştirdikte daha farklı modellere devam edebilirsiniz. Çeyizler hazırlarken, eviniz için farklı tasarımlar ararken ya da el emeğinizle kazanç elde etmek isterken iğne oyasını kullanabilirsiniz. Yapacağınız işler bu sayede sizin için de gelir sağlayabilir.

Kolay İğne Oyaları_45.jpg

İğne oyaları kullanarak pek çok farklı ürün elde etmek mümkündür. Üstelik bu tarz ürünleri yapabilen çok fazla insan olmaması da sizin için daha fazla talep anlamına gelir. Hem kendiniz için hem de para kazanmak el emeğinizi kullanabilirsiniz. İğne oyası ile model hazırlarken havlu kenarlarını kullanabilir, oda takımları hazırlayabilir, çeyizlik ürünlere ek yapabilirsiniz. Bunun haricinde iğne oyası ile takı modelleri de hazırlanabiliyor. Son yıllarda el emeği ve otantik takılara merak giderek artıyor. Siz de iğne oyaları yaparak takılar hazırlayabilirsiniz. Bunun için uygun aparatları temin etmeniz halinde isterseniz bir şal tasarlayabilir isterseniz de kolye, küpe gibi takımlar oluşturabilirsiniz. Bayanlar el emeği ürünleri kullanmayı daha çok severler. Bu nedenle bu tarz modellerle daha şık tasarımlar oluşturabilirsiniz.

İğne Oyaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık