İğne Oyasına Püskül Nasıl Yapılır

İğne Oyasına Püskül Nasıl Yapılır

 

 

igne-oyasina-puskul-nasil-yapilir

İğne oyasına başlamadan önce seçeceğiniz havlu kenarı, yazma kenarı ya da oya kenarı için yazma ve havluların en güzel renge, desene sahip olması gerekir. Çünkü genelde püskül yapımında kullanılan malzemeler, püsküle en yakışır hali alandır. Püskü yapımı tığ ile örülen ve ‘’ v’’ şekli ile yapılan bir modeldir. Hazır aparatların ortasına bir bant yapıştırıyorsunuz. Bantın yapıştırılmasının ana sebebi aparatın sabit durmasıdır. Daha sonra bantın kenarına tığ ipini en az 20 ve 25 kadar sarıyorsunuz. Sarma işlemini aceleye getirmemeniz gerekir. Yavaş yavaş sıralaması düzgün bir şekilde üst üste gelemeyecek şekilde diziyorsunuz .

Sıralama işlemi bittiğinde ipi bir parmak uzunluğunda kesiyorsunuz. Aparatı elinizde tutarak hemen bir iğne yardımı ile kestiğiniz ipin ucuna geçiriyorsunuz. İğneyi sıralı halkadan geçirerek düğüm atıyorsunuz. Düğüm onun sökülmemesini sağlayacaktır. Aynı yerden bu işlemi bir kaç kez yapıp püskülü sıkıştırıyorsunuz. Yaptığınız püskül artık kullanılmaya hazır hale geldi. Püskülün en alt kısmı düz olması için düzgünce alttan kesiyorsunuz. İşlem tamamdır. Artık dilediğiniz kadar püskül yapabilir, havlu ya da diğer yemenilerin kenarında kullanabilirsiniz.

Çeyizlik eşyalarında ev hanımları değişik modeller yapmak birçok yazma ve havlu kenarlarına yeni desenler yapmaya bayılırlar. İşte bu modeller arasında püskül model en çok sevilen yılların modelidir. Kendi zevkinize göre bu püsküllerden fazlasıyla yapabilir bunun çeşitli yerlerde kullanarak, kızınızın ya da arkadaşınıza hediyelik yapabilirsiniz. Bazı ev hanımları bu yeteneklerini gelire dönüştürmekte bunu ek iş olarak da kullanmaktadırlar. Hobileriniz de tutkun olduğunuz modelleri yaparak değişik deseler ve koleksiyonlar biriktirebilirsiniz. Bu modeller arasında en çok tutulan püskül model 2017 yılında da çok fazla tutulacağa benziyor. Bazı modeller yıllara geçse hep yeni kalır işte bunlardan birisi püskül modellerdir.

İğne Oyasına Püskül Nasıl Yapılır Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık