İzmir İğne Oyaları

İzmir İğne Oyaları

İzmirli bayanların yapmış olduğu dillere destanİzmir iğne oyaları bu gün hala tülbentler, yazmalar, vitrin takımları havlu kenarlarında kullanılmaya devam ediliyor. İğne ayarı, örgü tekniği ile yapılan, en şık İzmir yöresine ait iğne ayarı modelleri aslında el emeğinin yanında kişinin kendine has olan duygularını da yansıtıyor. Bazen bir sevda yangını olurken, bazen de adilden düşmeyen kelimelerin ifadeleri gibi işleniyor. İzmir iğne oyaları arasında oyalarıdır. öyle güzel modeller bulunuyor ki, geleneğimizin çizgilerini adeta  ilmek ilmek bize yansıtıyor. Yine İzmir yöresine ait olmasına rağmen bir çok kadın tarafından bilinen ve severek yapılan iğne oyalarından bir tanesi de kaynana dili gelin-kaynana çekişmelerini. Anlatıyor Bu adetlere göre  Evli olan gelinler kaynanası ile  araları açıksa, başını kırmızı biber iğne oyalı  yazma ile bağlar.

. İzmir iğne oyası modellerini diğer yörelerden ayran bir iğne oyası örneği  modeli ise, İzmir yöresine ait olan  Efe iğne oyası modelleridir. Efeler için ayrı bir önem taşıyan efe iğne modelleri ise  genç kızların tarafından süslü poşulara işlenir ve Efelerin başlarına takılır. İzmir iğne oyası örnekleri, Efelerin başlarındaki poşuların yanı sıra  bu gün hala  para ve mühür kesesi, efelerin mendillerinin  kenarlarında  ve damatların  iç göymeğinde kullanılmaya  devam edilmektedir. Aşağıda resimlerini gördüğünüz  Ege yöresine ait olan bu iğne oyası örnekleri, İzmir ve  İzmir’in yakın çevresindeki illerde de tercih edilen örneklerden hazırlanmıştır. Sizde İzmir iğne oyası ve daha  bir çok iğne oyası  örneğinin bir arada olduğu sitemizde iğne oyası örnekleri sayesinde birbirinden güzel iğne oyası örneklerini yapabilirsiniz. İğne oyası yapmayı bilen herkes sitemizdeki resimli iğne oyası yapımı ile ilgili resimleri inceleyerek iğne oyasının nasıl yapıldığını kısa sürede öğrenebilir Şimdi sizlere iğne oyası ile yapılan bir İzmir iğne oyası örneklerinden oluşan görselleri siler ile paylaşıyoruz. Umarım bu örnekler hoşunuza gider.

İzmir iğne oyaları beceri gerektiren bir iştir. Diğer yörelere kıyasla çok daha bilgi beceri sabır ve emek  ister..Sizde İzmir  İğne oyası mutfak örnekleri arasından en çok tercih edilen örnekleri oluşturduğumuz görselleri incelemeden geçmeyiz. İçlerinde mutlaka hoşunuza gidecek bir model çıkacaktır. İzmir yöresine ait olan bu birbirin den güzel iğne oyalarının yapılışını öğrenmek için resimleri incelemeniz yeterli Zaten iğne oyası biliyorsanız  bu resimleri inceleyerek   bu iğne oyası örneğini resimlere bakarak kolaylıkla çıkarmanız mümkün. Bizde bu nedenle bu örnekleri paylaşırken bu nedenle  resimli olanları paylaşmaya özellikle özen gösteriyoruz.

İzmir İğne Oyaları Resimleri

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık