Kasım ve Aralık’ta Ekilen Saksı Çiçekleri

Her ne kadar günümüzde istenilen mevsimde istenilen çiçek bulunsa da, seçim yapmadan önce doğanın sesini de dinlemek lazımdır. Kışın alınan bir yaz çiçeğinin hem masraflı olacağını hem de çok özel bir bakım isteyeceğini unutmayın. Bundan dolayı çiçekleri zamanında almaya özen gösterelim. Fakat bu demek değil ki  kışın çiçek ekemeyeceğiz… Şimdi gelelim Kasım ve Aralık ayında ekebileceğimiz çiçeklere.

Aynısafa(Safa Gözü) Çiçeği:

kasim-aralik-cicekleriPapatyagiller familyasının bir ferdi olan aynısafa çiçeği sonbahar aylarında dikebileceğimiz çiçeklerden bir tanesidir. Toprak ayrımı pek yapmamasına karşın, hafif asitli ve kumlu topraklarda hoşlanır. Ayrıca toprağının suyu geçirmesi çok önemlidir, toprak alırken ona göre alınız. Kasım sonu ve Aralık ayının başlarında ekilen aynısafa tohumu ilkbahar aylarının başlarında çiçek vermeye ve çoğalmaya başlayacaktır. Bu bitki güneşi sever gölgelik yerlerde pek barınamaz. Ayrıca kışın don olaylarına karşı dayanıklıdır, eğer iyi bakılırsa sonbahar sonuna kadar çiçek verebilir.

Çoban Püskülü Çiçeği:

Çok uyumlu olan çoban püskülü sıcağa da soğuğa da dayanıklı olan, her dem yeşil kalabilen bir bitkidir. Dikim için Aralık ayı uygundur. Soğanını fidanlıklardan temin edebilirsiniz. Çoban püskülü geçirgen ve nemli topraklardan hoşlanır. Şiddetli rüzgarlardan korunması gereklidir. Yaprakları dikenli, meyvesi kırmızı renktedir. Çoban püskülü çiçeğini yılbaşı süsü olarak da kullanabilirsiniz. Dekoratif açıdan çok göz dolduran bir bitkidir.

Karanfil: 

Bir çok çeşidi bulunan karanfil renkleriyle ön plana çıkmaktadır. Geçirgen topraktan hoşlanır. Kasım ayı bitmeden ekilmesi iyi sonuçlar almanıza neden olur. Yaklaşık üç haftada köklenecektir.  Güneşten hoşlanan karanfil, kuraklığa dayanıklıdır. Fakat toprağının her dem nemli kalması çiçeğin kalitesini arttırır. Ayrıca karanfil gece sıcaklığından etkilenmekte ve bu etkilenme çiçeğin ömrünü uzatıp kısaltmaktadır. Bundan dolayı gece çok soğukta bırakmamaya özen gösteriniz.

Mimoza: 

Halk arasında dokunma bana çiçeği ve küstüm çiçeği olarak da bilinen mimoza renkli ponpona benzeyen, dokununca kapanan çiçekleriyle öne çıkmaktadır. Hemen hemen her toprağa uyum sağlayan mimoza ortamdaki besinleri toplayan yaprakları sayesinde en vasat toprakta bile güzelce gelişebilirler. Kasım ayında ekilmesi uygun olan mimoza, bakımı iyi yapıldığı taktirde ilkbaharda çiçek verecektir. Çok yıllık bir bitkidir.  Sonbahar aylarında evin içerisinde bakımının yapılması önemlidir. Akşam belirli bir saatte çiçeklerini kapatarak uykuya yatarlar ve günün ilk ışıklarıyla uykudan uyanırlar.

Nergis:

Bir çok türü bulunan ve kokulu bir çiçek olan nergis, Aralık ayında ekilmelidir. Bakımı iyi yapılırsa kış sonuna doğru çiçek vermeye başlayabilir. Asitli ve nötr topraklardan hoşlanmaktadır. Güneş alan bir cam önü nergis için gereklidir. Sulama, yağmurlama sulama sistemi ile yapılmalıdır, daha iyi sonuç verir. Don olaylarına pek dayanıklı olmasa da soğuğa karşı dayanıklıdır.

Kasım ve Aralık’ta Ekilen Saksı Çiçekleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık