Klasik Müzik Hobisi

Klasik Müzik Hobisi

Klasik Müzik Dinlemeniz İçin 5 Neden

Batı kültürü içinde doğarak, tüm dünyaya yayılan klasik müzik, kültürümüzde henüz tam anlamıyla yorumlanmamış bir sanattır.
Klasik müzik ile -özellikle de Mozart müzikleri- insan psikolojisi ve davranışları üzerine  yapılan araştırma sonuçları, her ne kadar kültürümüze yabancı olsa da zaman zaman klasik müzik dinlememiz gerektiğini  ortaya koyuyor.

Klasik müzik dinlemeniz için 5 geçerli sebep:

Klasik Müzik Öğrenme Kapasitesini Olumlu Etkiler
Yapılan araştırmalar, klasik müzik dinlemenin insanların dikkat süresini arttırdığını göstermektedir. Düzenli olarak klasik müzik dinlemek öğrenme kapasitesini geliştirmektedir.

Klasik Müzik Ruhu Dinlendirir
Klasik müzik, sakinleştirici etki yapmaktadır. Klasik müzik sinirlilik,  öfke, stres anlarında ruh sağlığı üzerinde olumlu etki yaparak, kişinin duygusal gerginliğini azaltmaktadır.

Klasik Müzik Motivasyon Arttırır
Motivasyon gerektiren işlerde ya da ders çalışırken klasik müzik dinlemek işinize odaklanmanızda yardımcı olmaktadır. Ancak bu noktada unutulmaması gereken özellikle ders çalışırken kullanacağınız klasik müzik formlarını doğru seçmektir. Sakinleştirici, yatıştırıcı klasik müzikler, melatonin salgısını arttırarak bedenin uyuklamasına yol açacağı için, motivasyon arttırıcı müzikleri iyi araştırarak ders çalışma müziği olarak kullanın.

Klasik Müzik Depresyonu Tedavi Eder

Klasik müzikte ‘Mozart Etkisi’ olarak da bilinen bir teori, müziğin adeta bir şifa kaynağı olduğunu savunmaktadır. Klasik müzik, beyin üzerinde yarattığı olumlu etki ile depresyon gibi  duygusal sorunlar karşısında iyileştirici etkiye yol açmaktadır.

Klasik Müzik Beyin Sağlığını Olumlu Etkiler
Bilim adamları özellikle Mozart bestelerini kullanarak yaptıkları deneylerin sonucunda klasik müzik parçalarının beyin sinirleri üzerinde olumlu etki yarattığını bulgulamıştır.

klasik-muzik-hobisi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık