Kurdele Nakışı Gül Yapım Tekniği

Kurdele Nakışı Gül Yapım Tekniği

 

kurdele-nakisi-gul-yapim-teknigi

Büyük annelerimizden bugüne kadar gelen en güzel geleneksel el işlerimizden bir tanesi de nakıştır. Nakış sayesinde çok güzel ve özel takımlar ya da ev dekorasyon ögeleri yapılmaktadır. Günümüzde nakış teknikleri de geçmişteki harika teknikleri muhafaza ederek ancak her geçen gün modern yeni teknikleri de bünyesine katarak harikalar yaratmaya devam etmektedir. Kurdelelerin iğneye geçirilerek kumaş üzerine işlendiği kurdele nakışı da bu yeni tekniklerden bir tanesidir. Kurdele nakışın da en çok kullanılan gül yapım tekniğini sizler için en basit şekliyle açıklıyoruz.

Öncelikle elinizde kurdeleyi büküp içinden iğneyle içinden geçerek gülün gonca kısmına başlangıç yapın. Ardından resimde görüldüğü gibi batıp çıkarak gülün orta yapraklarını oluşturun. Gül katlı ve geniş bir gül olacağı için bu elinizde oluşturacağınız kısım sadece gülün orta kısmı olacaktır. Gülün orta kısmını oluşturduktan sonra elinizdeki kasnağa gerilmiş kumaşa bunu tutturun. Daha sonra gülün dıştaki taç yapraklarını yapmaya devam edebilirsiniz. Bunun için resimde de net bir şekilde gösterildiği üzere kurdeleyi iyice açıp en ortasından iğneyle geçin. Bu şekilde devam ederek istediğiniz kadar sıra yaparak gülünüzü istediğiniz boyuta ulaştırabilirsiniz. Anlattığımız kurdele nakışı gül yapım tekniğini her yerde kullanabilirsiniz.

Salon, yatak odası, mutfak takımlarından sehpa örtülerine, yatak örtülerine hatta çok farklı dekorasyon malzemelerine kadar yapacağınız tasarımlarda bu gül motifini kullanabilirsiniz. Hatta takı tasarımcıları için de bu gül tekniği oldukça yaratıcı bir şekilde kullanılabilir. Konuyla ilgili bir fikir vermek gerekirse bir kumaşa kurdele nakışıyla bu gülü oluşturduktan sonra kenarlarından güzelce keserek kolye ucu olarak kullanabilirsiniz. Bu nakışı daha dayanıklı hale getirmek isteyenler üzerine sabitleştirici sprey sıkabilir ya da oje sürerek daha katı bir malzeme elde edebilir. Kurdele gül nakışıyla yaratıcılığınıza bağlı olarak çok farklı tasarımlara imza atabilirsiniz.

Kurdele Nakışı Gül Yapım Tekniği Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık