Kurdele Nakışı

Kurdele Nakışı

 

kurdele-nakisi

Bayanların severek yaptığı el işlemelerinden bir tanesi olan kurdele nakışı birçok farklı alan için uygulanabilen alternatif bir işlemedir. Şifon kurdeleler ya da seçeceğiniz farklı dokuya sahip kurdeleler yardımı ile yapılan bu işleme çeyizlerde, hediyeliklerde, bebek eşyalarında, özel günlerde dağıtılan ürünlerde ve kermeslerde en çok kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Yapımında dikkat ve özen gerektirmesi nedeni ile son derece titiz çalışılması gereken alanlardan bir tanesidir. Aynı zamanda kasnak işleri için en sevilen modellerin başında yer alması da bayanların ilgisini çeken bir başka yönü. Hem şık hem de dekoratif bir yanı olan kurdele işlemesini siz de kendiniz ve sevdikleriniz için rahatlıkla yapabilirsiniz.

kurdele-nakisi-havlu

Kurdele nakışı da diğer kasnak işleri gibi uygun şekilde hazırlanmış bir yuvarlak kasnakla daha kolay işlenebilmektedir. Teknik olarak bilmeniz gereken temel bilgiler birçok farklı modeli tasarlarken size yardımcı olacaktır. Nakış işlemesi farklı yerlere yapılabildiği için kullanım açısından da daha zengin bir içeriğe sahiptir. İstediğiniz şekilde masa örtüsü tasarlayabilir, bohça yüzeylerine uygulayabilir ya da kurdele ile bir salon takımı oluşturabilirsiniz. Tamamen zevklerinize kalan bu kısımda kullanabileceğiniz farklı materyallerden yararlanabilirsiniz.

kurdele-nakisi-masa-ortusu

Etamin, jüt kumaş, saten ipek, pazen, keten gibi dilediğiniz yüzeye uygun şekilde kurdele ile işleme yapabilirsiniz. Kurdele ile işleme yapmak istediğinide karşınıza farklı modeller çıkacaktır. Çiçek ve gül yapımında farklı teknikler ve bağlama yöntemleri kullanarak farklı türde modeller tasarlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra fiyonk yapımını öğrenerek modellerinizi daha zengin hale de getirebilirsiniz. Bu nedenle teknik bilgi bu anlamda son derece önemlidir. Tekniğiniz bilmeden bu işlemelerde başarılı olamacağınız için öncelikle teknik bilgi edinmeniz ve kendi temelinizi oluşturmanız gerekir.

kurdele-nakisi-ornek

Kurdele nakışı işlemeleri için açılan kursları takip edebilirsiniz. Genelde bulunduğunuz yerdeki halk eğitim merkezleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra evde kendi başınıza da öğrenebilirsiniz. İnternetten izleyebileceğiniz videolar sayesinde hem nakışın nasıl yapıldığını hem de hangi malzemelerin gerekli olacağını önceden öğrenebilirsiniz. Sürekli pratik yaparak el becerisi kazanmanız halinde istediğiniz şekilde modelinizi oluşturabilirsiniz. Kasnak üzerinde modelinizi oluştururken özellikle işleyeceğiniz yeri iyi belirlemeniz gerekir. Aksi halde istemediğiniz alanlarda çalışmanız sizi yorar.

kurdele-nakisi-yapimi

Eğer ilk zamanlarda yapmakta zorlanıyorsanız kasnak üzerine hafif çizgilerle işleme yapacağınız yeri belirleyebilirsiniz. Bu sayede nerede çalışacağınız daha net görürsünüz. Aynı zamanda modelin nerede başlayıp bittiğini bulmak için de hafif ve bastırmadan kasnak üzerinden çizim yapabilirsiniz.

Kurdele Nakışı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık