Leş Kaktüsü Nasıl Bir Bitkidir? Leş Kaktüsüne Nasıl Bakılır?

Leş Kaktüsü Nasıl Bir Bitkidir? Leş Kaktüsüne Nasıl Bakılır?

Oldukça güzel görüntüsünün yanısıra, adından da anlaşılacağı gibi leş kaktüsü hiç hoş olmayan kötü bir kokuya sahiptir. Leş kaktüslerinin leopar desenli, düğme şekline benzeten çiçekli bir yapısı vardır. Kaktüs severlerin özellikle koleksiyonlarına katmak istedikleri nadir çiçeklerden biridir.

Leş Kaktüsü Bol Su İster mi?

Leş Kaktüslerinin bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Zaten bilindiği üzere genel anlamda kaktüs sınıfına giren hiçbir bitki suyu sevmemektedir. Kaktüsün kendi yapısında bulunan su oranı, onun gelişimine yeterlidir. Leş kaktüslerinde su oranı çok az olmalıdır. Elinizle toprağın kuruluğuna emin olduğunuz zamanlarda kaktüsünüze yarım bardak kadar su verseniz onun gelişip büyümesinde katkı sağlayacaktır.  Hatta zaman zaman elinizi ıslatıp bir parça suyu bitkiye serpiştirirseniz bitkiyi rahatlatmış olursunuz.

Leş Kaktüsü Nasıl Bir Ortamı Sever?

Leş kaktüslerinde toprak ve saksı çok önemlidir. Çiçek geniş saksıda iyi toprakla kendini gösterecektir. Mineralce bitik, bayat toprak çiçeğinizi asla geliştirmeyeceği aksine çiçeğin günden güne solmasına, pörsümesine neden olabileceği için dikkatli davranmak gerekir. Kaktüslerin minik şirin yapısını düşünerek dar alanda bir saksıya kaktüs ekmeyin. Leş kaktüsleri, sıcak ortamları sever. Yaz aylarında balkonda güneş gören bir köşe, kışın kalorifer çevresi leş kaktüsleri için uygun ortamlardır.

Leş Kaktüsü Sabır İster

Leş kaktüsleri gelişime ve büyümeye açık bir kaktüstür. Eğer bir leş kaktüsüne sahipseniz veya bir leş kaktüsüne sahip olmak istiyorsanız çiçeklenme konusunda sabırlı davranmalısınız. Çünkü leş kaktüslerinde bir çiçeğin olgunlaşması en az 10 gün sürmektedir. Günden güne büyüyen tomurcuk  çiçeğini yavaş yavaş açmaya hazırlanır. Çiçek açtıktan sonra tam bir görsel harikadır.

Kaktüsü Koklamayın

Kaktüsün güzel çiçeklerine aldanıp da koklamayın. Sebep olarak da tam anlamıyla adına yakışır şekilde koktuğunu söylememiz yeterlidir sanırım… Çiçek açmadıkça kaktüs hiçbir şekilde koku yapmaz. Ama kaktüs çiçek açmış durumdayken oturduğunuz ortamlarda bulunmasın çünkü ara ara koku yapabilir ve bu ev ortamında rahatsız edici olabilir.

les-kaktusu

Leş Kaktüsü Nasıl Bir Bitkidir? Leş Kaktüsüne Nasıl Bakılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık