Okul Öncesi

Okul Öncesi

 

 

okul-oncesi-hakkinda

Okul öncesi dönem çocuğunuzun gelişimi için en önemli dönemdir. Bu süreç ilk altı yılı kapsar ve birçok konuda temel atılması anlamına gelir. Okul öncesi dönemde çocuğunuza kazandırdığınız her alışkanlık ya da her özellik gelecekte daha başarılı olmasına yardımcı olur. Bu nedenle çocuğunuzun yapısına, zekasına ve becerisine göre çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Çocuk gelişiminin temeli olan ilk altı yıllık süreçte çocuğunuz çevresini anlamak, iletişim kurmak, kendini keşfetmek gibi birçok farklı deneme yapacaktır. Bu anlamda çocuğunuza yardımcı olmak ve keşfetmesi için destek olmak önemlidir. Okul öncesi dönemde çocuğun motor becerilerini geliştirmek için sürekli olarak kullanabileceği materyaller sağlamanız gerekir. Her zaman uygun oyuncaklar kullanmak zorunda değilsiniz.

okul-oncesi-egitimi

Genelde el becerilerini geliştirmek için şekilli oyuncaklardan, pelüş oyuncaklardan yardım alınır. Ancak bu tür oyuncaklarınız bulunmuyorsa zorunlu değil. Bunun yerine elinde oynayabileceği büyük objeler verebilirsiniz. Örneğin bir yün yumağı çocuğunuz için son derece iyi bir oyuncak olabilir. Yastıklarla oynamak ya da plastik saklama kapları ile oynamak da aynı şekilde el becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu süreçte çocuğunuza gösterdiği her şeyi çabuk kavrayacağı için hareket ve sözlerinize dikkat etmeniz de gerekecektir. Çocuğunuzun daha düzgün bir diksiyona sahip olmasını istiyorsanız öncelikle anne ve baba olarak sizin diksiyon konusunda dikkat etmenizde yarar var. Bu sayede hem çocuğun kelime dağarcığı gelişecek hem de kelimeleri söylerken daha düzgün konuşacaktır.

okul-oncesi-egitim

Çocuğunuzla ilgilenirken aynı zamanda öz bakım gerektiren konuları da uygulayabilirsiniz. Çocuğunuz yeterli büyüklüğe ulaştığında bazı şeyleri kendi başına da yapabilecektir. Ancak örnek olması açısından çocuğunuza neyin nasıl yapıldığını göstermeniz daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Beş ve altı yaşların çocuklar kıyafetlerini kendi giyebilir, ayakkabılarını giyebilir, merdivenlerden daha rahat yürüyebilir. Siz de öncesinde çocuğunuza bu tür konularda destek olarak ona yardım edebilirsiniz. Okul öncesi dönem sadece evde geçirilen süreç değildir. Artık günümüzde anaokulu gibi kreşler de bu konuda bilinçli çalışmalar yapıyor. Bu nedenle bu süreçte eğer daha fazla gelişmesini istiyorsanız haftanın birkaç günü kreşe gönderebilirsiniz. Genelde küçük yaş çocuklar kreşlerde kalmak istemeyebilirler. Bu nedenle haftada iki gün ya da bir gün gideceği bir okul hem eğlenmek hem de öğrenmek için ideal olacaktır. Aynı zamanda bu sayede okul hayatı için hazırlanmaya başlamış olacaktır.

okul-oncesi

İlk altı yıllık çocuğun karakteristik gelişimini de etkileyen en önemli süreçtir. Bu süreçte çocuğunuza kazandırdığınız duyguların ömür boyu kalacağını unutmamanız gerekir. Örneğin çocuğunuza kızgın olmayı öğretiyorsanız çocuğunuzda sonraki yıllarda daha sinirli ve kızgın hale gelebilir. Eğer çocuğunuza sevgiyi öğretiyorsanız sonraki yıllarda daha anlayışlı ve iyi olabilir. Eğer çocuğunuza paylaşımcı olmayı öğretiyorsanız ilerde paylaşmayı seven bir insan olabilir. Hem ruhsal anlamda hem de fiziksel anlamda tam olarak donanıma sahip olan çocuklar her zaman daha başarılı olurlar. Bu nedenle okul öncesi dönemde elinizdeki tüm materyallerden yararlanmanız ve çocuğunuz için daha çok uyarıcı sağlamanız eğitimi için son derece gerekli olacaktır. Her zaman oyuncak kullanmak zorunda olmadan farklı objelerle farklı oyunlar oynayarak da gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

okul-oncesi-egitim-hakkinda

Okul Öncesi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık