Okul Öncesi Eğitimi

Okul Öncesi Eğitimi

okul-oncesi-egitim

Okul öncesi eğitimi bir çocuğun kendini birey olarak algılamaya başladığı ilk anla birlikte başlayan ve okul hayatı boyunca devam eden kişilik oluşum sürecidir. Okul öncesi eğitimini temel amacı çocukta fiziksel, sosyal, psikomotor ve ince motor becerilerinin geliştirilmesidir. Bu konuda ebeveynlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Okul öncesi eğitimde temel olarak verilen bilişsel ve algısal zekayı geliştirici eğitimler çocuğun karakterinin güçlü olarak tamamlanmasına yardımcı olur. Okul öncesi eğitim toplumun da temelini şekillendirir. Dar anlamda bu süreci 3-6 yaş arası olarak değerlendirmek mümkün. Fakat bir çocuğun eğitimi doğduğu andan itibaren başlar.

okul-oncesi-egitimi

Okul öncesi eğitimi ile çocuk topluma karışmayı öğrenir ve bilinçli olarak hareket etmeye başlar. El, göz ve vücut koordinasyonu sağlayarak tutarlı hareketler sergiler. Bu zaman zarfında arkadaşlık, saygı, sorumluluk alma, paylaşma gibi önemli ve temel kavramları yaşayarak öğrenirken özgüven ve güven duygusu gelişir. Çağın okul öncesi eğitim modeli montessori yukarıda yazılanları tam anlamı ile bir çocuğa kazandırmanın en iyi eğitim modelidir. Montessori Eğitim Modeli Nedir? Montessori eğitim modeli Maria Montessori’ nin 20. Yy’ da geliştirdiği bir okul öncesi eğitim modelidir.

okul-oncesi-egitimi-hakkinda

Maria Montesssori klasik eğitim modelinin dışına çıkarak çocuklara özgün birer kişilik kazandırmanın yanın sıra ince motor becerilerinin gelişmesinde üstün performans sağlamıştır. Sistem çocukların tek yönden değil de her yanı ile gelişmesini sağlayacak şekilde odaklanmıştır. Montessori eğitim sistemi kalın duvarları tam anlamı ile yıkmayı başaramasa da küçük delikler oluşturmayı başarmıştır. Montessori eğitim yanı sıra bu gün Türkiye’ de geliştirilmiş birçok eğitim modeli vardır. Bunların için Hihg Scope ve İngilizce ağırlıklı eğitim modeli ön planda yer almaktadır. Peki, High Scope nasıl bir eğitim modelidir?

okul-oncesi-egitimin-onemi

High Scope Eğitim Modeli High Scope eğitim modeli montessori ile birlikte okul öncesi eğitim merkezlerinde en çok tercih edilen eğitim modellerinden bir tanesidir. Sistem A.B.D’ de geliştirilmiş olup sosyoekonomik düzeyi düşü çocuk üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu programda sosyal, duygusal ve algısal eğitim modelleri ön plana taşınmaktadır. Montessori eğitim modelinde çocuklara günlük iş modelleri öğretilerek bedensel koordinasyon sağlanmaya çalışılmış, çocuk için iyi bir istikbal kurma düşüncesi ön plana çıkmıştır. High Scope’ de ise çocuğun özgüveni yükseltilirken el göz koordinasyonu güçlendirilmeye çalışılmıştır. Daha çok İngilizce ağırlıklı olan eğitim modelinde kesme, katlama, mutfak eğitimi gibi dersler ön plana çıkarılmıştır. Her iki eğitim modeli de normal ders planı içerisinde serpilerek kullanıldığı için çocuklara baskısız, özgür ve samimi ortamda bir eğitim sağlanmıştır.

okul-oncesi-egitimi-ve-onemi

Okul Öncesi Eğitimde Hangi Dersler Olmalı? Oynayarak öğrenme çağı olarak adlandırğımız okul öncesi eğitim sisteminde sayı ve harf kavramları mutlaka olmalı. Ayrıca çocukların fen ve doğa konusunda bilinçlendirilmesi gerekli. Haftanın en az 3 günü bilim ve teknoloji eğitimi verilmeli. Spor eğitimi müzikle dans şeklinde verilmeli. Böylece çocuğun bedensel kabiliyetleri ön plana çıkarılmalı. Okul öncesi eğitimde İngilizce ve Almanca mutlaka olmalı. Çocuğun kendi yeteneklerini keşfedebilmesi için ona fırsat verilmeli ve yetenekleri yönünde eğitilmesi gerekmektedir. Tüm çocukların başarıları aldıkları eğitim ile paraleldir. Bu bakımdan devlet okul öncesi eğitiminde bile yukarıda söylenenler desteklenmelidir.

Okul Öncesi Eğitimi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık