Okul Öncesi Evde Kartondan Saat Yapılışları

  Birçok insanın öğrencili yılları proje ödevleri yapmakla geçmiştir aklınıza gelebilicek her türlü işi öğretmenlerimiz öğrencilik yıllarımızda bizlere proje ödevi olarak yaptırmıştır. Örnek vermek gerekirse kibritlerden ev yapımı, müzik aleti yapımı, ampul devreleri gibi birçok proje yapmışızdır bunun yanında kartondan saat yapımı ile de yakından ilgi alanımız olan projeler arasına girmiştir. Gerçektende her öğrencinin yapmak için can attığı ve yaparken de büyük heyecan duyarak yaptığı evde saat nasıl yapılır sorusunun cevabını aradıkları bir proje ödevidir.

Evet bu yazımızda siz değerli veliler ve öğrencilere bu proje ödevinin nasıl yapılacağını hangi malzemeler kullanılacağını ve hangi sırayı takip etmemiz gerektiğini en güzel şekilde açıklamaya çalışacağız. Çocuklarınızın kendi yaptıkları saate bakarak sizlere saati söylemeleri onları inanın çok mutlu edecektir.

okul öncesi kartondan saat yapılışı

okul öncesi kartondan saat yapılışı

                                          Kartondan yapılmış saatler 

Projeye başlamadan önce malzemelerimizi sıralayalım öncelikle iyi bir mukavva kartona ihtiyacımız var kutu kartonu ya da fon kartonu da olabilir ancak mukavva kartonu kullanmak işinizi daha da kolaylaştırır ve güzel bir proje ödevi hazırlamanızı sağlar. Daha sonra yapıştırıcı, makas, pergel vb. araçlarımızı da temin ederek projemize başlayabiliriz.

Mukavva kartonumuzu (yukarıdaki resme göre anlatım yapılmaktadır) yuvarlak olacak şekilde bir pergel yardımıyla çiziyoruz daha sonra bu çizdiğimiz yuvarlağı makasla keserek saat yapım aşamasında ana kısmı sağlıyoruz. Daha sonra saatimizin sayılarını yazabiliriz çocuğunuzun istediği renkte keçili kalemler veya pastel boyalarla yaparak saatinizi daha renkli bir hale getirebilirsiniz. Sayılarımızı yazdıktan sonra yelkovan ve akrebimizi yapmaya geldi sıra eğer eski bir işe yaramayan saatiniz varsa bunun yelkovan ve akrep düzeneği alıp mukavva kartonunuzun orta kısmına pil kısmı arka tarafına gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Akrep ve yelkovanın sağlam durması için raptiye yardımıyla ya da somunlu bir vida takabiliriz.

Evet bu yazımızda saat nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık son aşamaya kadar anlattığımız saat yapılışı  yazımızdan siz de faydalanarak  çocuklarınızın proje ödevlerini aksatmamalarını ve öğretmenlerine güzel ve sıradışı bir  ödevlerini sunmalarını sağlamaya çalıştık öğrencilerimiz ve velilerine şimdiden başarılar.

Okul Öncesi Yapılan Karton Saatler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık