Okul Öncesi Güneş Sistemi Maketi Yapılışı

Öncelikle güneş sistemi nedir sorusuna cevap verelim. Güneşin çekim kuvveti vardır bu çekim etkisinin altına giren sekiz gezegen ve bu gezegenlere ait 166 adet uydu vardır. Ayrıca da beş tane de cüce gezegen dediğimiz gezegenler mevcuttur bu cüce gezegenlerinde bildiğimiz kadarıyla altı adet uydusu bulunmakta ve sayılamayacak kadar da milyarlarca gök cisminden oluşur güneş sistemi. Güneşten daha parlak ve sıcak yıldızlar az denilecek miktardadır soğuk ve az parlak olan yıldızlara ise sıkça rastlanır.

Gezegenlerin güneşe olan yakınlık uzaklık mesafelerini belirtmek amacıyla güneşe en uzak gezegen Merkür daha sonra Venüs sonra gelen ise bizim gezegenimiz olan Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve de Satürn olarak sıralanır.

Güneş sistemi yaklaşık olarak 4.6 milyar yıl yaşında olup çok eski bir sistemdir. Bu sistemdeki en önemli ana etmen elbette ki güneştir. Güneşin içinde bulunan elementlerin çekim gücü kuvveti sayesinde etrafında bulunan gezegenler güneşin yörüngesine girerek yaklaşır ve sistemi oluşturur.

İnsanlığın güneş sistemini ilk olarak yakından görmesi bilindiği gibi Rus kozmonot Yuri Gagarin olmuştur. Ancak bu araştırma genel olarak dünya çevresinde olup daha uzak gezegenlere günümüzde yeni yeni ulaşılmaya başlanmıştır.

Güneş sistemini kısaca anlatmaya çalıştık şimdi az çok bu bilgilerden de yararlanarak bir proje hazırlayabiliriz. Alt resimde de görüldüğü gibi kolay bir proje gerekli olan malzemeleri kırtasiyenizden temin edebilirsiniz.

okul öncesi güneş sistemi yapılışı

okul öncesi güneş sistemi yapılışı

Malzemelerimizi söylemek gerekirse gezegenler ve güneş için köpük kullanılabilir yuvarlak olacak şekillerde bir kesici alet yardımıyla gezegenlerin büyüklüğüne göre kesimleri yapıyoruz. Ortada elbette ki güneş olacak resimde de göründüğü gibi diğer gezegenlerin güneşe olan uzaklıklarına göre bir kürdan yardımıyla ya da ince çubuklar yardımıyla sıralıyoruz. En uzak olan resimde de görüldüğü gibi Merkür olacak en yakın olan da Satürn. Resimde gördüğümüz gibi gezegenlerimizi sıraladıktan sonra güneş sistemi nasıl yapılır sorusuna cevap vermiş oluyoruz. Bu proje ödevi ile çocuğunuza güzel bir sistem kurarak hem onun bilgisinin artmasını sağlarsınız hem de eğlenmesini.

güneş sistemi maketi

güneş sistemi maketi

kartondan güneş sistemi

kartondan güneş sistemi

okul öncesi güneş sistemi maketi

okul öncesi güneş sistemi maketi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık