Okul Öncesi

Okul Öncesi

 

okul-oncesi-

Gelişim çağında çocukların yetişmesi bütün yaşamını etkiler. Bu nedenle özellikle ilk beş yıllık süreçte çocuğun alacağı görgü kuralları, ahlak bilgileri, toplumsal yapı bilgisi, öz bakım bilgileri bir ömür kullanacağı bilgiler olacaktır. Bu süreçte anne ve babaların çocuğa destek olması ve çocuğun hayatını renklendirerek daha aktif bir yaşam sürmesine yardımcı olması gerekir. Bu anlamda ilk beş yıllık süreçte çocuğun fiziksel durumuna olduğu kadar psikolojik durumuna da dikkat edilmesi gerekir. Kendini geliştirmesini beklediğiniz çocuğunuza öncelikle yeterli düzeyde eğitim imkanı sağlamanız şarttır. Bunu yapmanın en kolay ve etkili yolu ise okul öncesi programlarını takip etmektir.

okul-oncesi

Okul öncesi çocuğun ilgi alanları farklılık gösterebilir. Ancak dış dünya ile tanışmaya başlayan bir çocuğıa hem rehberlik etmek hem de yardımcı olmak adına çok çaba harcamanız gerekir. Çocuğunuz dış dünyanı anlamlı hale getirmeye çalışırken sizin de merak ettiklerini öğretmeniz ve toplumsal yapıya hazırlamanız çocuğun toplumdan soyutlanmasını önlemek adına son derece önemlidir. Bu evrede eğitim alabileceği düzeyde ise elbette hazırlanan eğitim programlarına dahil olmak daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olur.

okul-oncesi-ne-yapilmali

Ancak çevrenizde bu konuda yeterli eğitim imkanı bulunmuyorsa siz de çocuğunuzun yaşına, ilgi alanlarına ve şartlara göre eğitim olanakları oluşturabilirsiniz. Okul öncesi dönemde çocuklara verilen eğitim sadece soyut anlamda değildir. Çocuğun kendini geliştirmesi, özgüven kazanması, diğer insanlarla iletişim kurması adına bu programlara dahil olması gerekir. Her ne kadar artık beş yaşında ilkokula başlayabilmek imkanı sunulmuş olsa da her çocuğun beş yaşında ilkokula başlaması uygun olmayabilir.

okul-oncesi-cocuklar

Bu durumda gönderebileceğiniz bir eğitim programı çocuğunuzun mutlu ve huzurlu bir gelişim göstermesi için de olanak sağlayacaktır. İlkokul çağına gelmeden önce çocukların insanlarla iletişim konusunda kendilerini geliştirmesi aynı zamanda bütün bir ömür süren eğitim hayatı için de olumlu etkiler bırakacaktır. Bunun yanı sıra çocuğunuzun içinde bulunduğu çevreyi tanıması, arkadaş edinmesi, el ve kol kaslarını geliştirmesi, çevreyi anlamlandırabilmesi adına alacağı okul öncesi eğitimi son derece önemlidir.

okul-oncesi-nedir

Bu süreçte sizin de ona katkı sağlamak adına yardımcı olmanız gerekir. Her ne kadar dış dünyayı merak etse de her çocuğun ailesi zaman geçirmeye ihtiyacı vardır. Çocuğunuzla oyun oynamak, masal okuma, konuşmak hem kendini güvende hissetmesi hem de boşluk hissinden kurtulması için gereklidir. Bu süreçte sizin desteğiniz aynı zamanda çocuğunuz kendine olan güvenini de geliştirmek için en etkili yollardan bir tanesidir.

Okul Öncesi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık