Orantısız Teknoloji Kullanımı

Orantısız Teknoloji Kullanımı

Teknolojiden mahrum bir yaşantı günümüzde pekte mümkün görünmeyen bir olasılık olmasıyla beraber teknolojin yaşantımıza sağlamış olduğu faydaların yanında zararlarını da saymak mümkündür. İnternet ve cep telefonunun her evde kendisine yer bulduğu günümüzde yeni nesli bekleyen kolaylıklar ya da zorluklar neler olabilir? Bu yazıyı kaleme alan orta yaşlı birisi olarak, eskiden kadınlar ya da erkekler aradıkları sevgiyi her gün gittikleri işyerinde, katıldıkları etkinliklerde ya da düğünde ne bileyim karşıdan karşıya geçerken mesela bir birlerini bulma olasılıkları sanki daha fazlaydı. Gününüz gençliği daha çok telefondan ya da bilgisayardan kafasını kaldırmayan bir nesil, herkesin yorum yapacak ya da beğenecek bir şeyleri veya saatlerce mesajlaşabilecekleri birileri varmış da bizim haberimiz yokmuş. Her köşe başında mesajlaşan bir genç görmek gayet normal karşılanırken, nasıl doğru insanla karşılaşılabilir ve mutlu bir hayat sürülebilir ki?

Böylesine orantısız bir kullanım söz konusuyken teknolojiye yön vermemiz onu sadece günlük hayatımızı kolaylaştıran bir araç olmaktan çıkartırsak yavaş yavaş teknoloji bizim yaşantımızı yönetmeye başlamış olmuyor mu? Neredeyse hiçbir bağlayıcılığı olmadığı çoğu zaman her şeyin yalan olduğu sanal bir ortamda yaşayan milyonlar gerçek hayata dönüş yapmayı hiçbirisi istemiyor mu yoksa herkes gerçekten bu sanal dünyada normal dünyadan daha mı mutlu. Normal dünyamızda mutlu olmayı unutmuş olabiliriz belki de.

Teknolojinin böylesine ilerlemiş olması ulaşım, bilgi edinme, sağlık, refah düzeyi gibi bizi çok yakından ilgilendiren bazı alanlarda hayatımızı rahatlattığı ve birçok kolaylık sağladığı bir gerçektir. Sağlık alanında yapılan teknolojik bir gelişme bizi ve birçok kişiyi olumlu yönde etkileyecektir. İnternet ortamının doğru kullanımı sayesinde eskiden çokta mümkün olmayan bir bilgi birikimine kolay bir şekilde ulaşmamız mümkündür. Doğru ve bilinçli bir teknoloji kullanımı yerine  Orantısız Teknoloji Kullanımı söz konusu ise ilk olarak çevre kirliliği, kötü amaçlı teknolojiyle beraber olmadık hastalıkların baş göstermesi, ya da barış için yapıldığı ileri sürülen savaşlar, yüz yüze gelip iki kelime konuşmaktan korkan bir toplum ve neredeyse kendisi hariç hiçbir şeye saygısı kalmamış yeni nesil oluşması gayet normaldir. Teknoloji kimde ise haklı olan ya da güçlü olan o mudur acaba? Mutluluğu minicik ekranlarda ya da bir iki satır sms de arayan insanlar karşılıklı oturup güzel bir çay içerek sıcacık bir muhabbete hasret, mesaj sesine programlanmış olarak yaşayıp gidiyorlar. Sen, ben herkes fark etmiyor, bizi yavaş yavaş esir alıyor.

Birol ANILIR

birolanilir@hotmail.com

orantisiz-teknoloji-genclerde

Orantısız Teknoloji Kullanımı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık