Örgü Bebek Elbiseleri

Örgü Bebek Elbiseleri

orgu-bebek-elbiseleri

Örgü bebek elbiseleri örgü işinde sıklıkla yapılır. Üstelik çok da güzel örgü bebek elbiseleri yapılabilir. Bu elbiselerle bebekler şirinliklerine şirinlik katarlar. Ayrıca yapılan bu örgü bebek elbiseleri, soğuğa karşı da birebirdir. Yazımızda örnek bir örgü bebek elbisesinin nasıl yapılacağı anlatılacaktır. Örgü işlemi yapılırken dikkatli ve özenli davranılmalıdır. Özellikle ilmek kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Güzel bir bebek elbisesi oluşturulmak isteniyorsa bu uyarılar dikkate alınmalıdır. Örgü Bebek Elbisesi İçin Gerekli Malzemeler 5 veya 5.5 mm ölçülerinde şiş Örgü ipi ( 6 aylık bebeklerin ölçüsüne uygun anlatım yapılacaktır)

orgu-bebek-elbiseleri-

Örgü Bebek Elbisesinin Yapılışı Öncelikle elbisenin ön tarafı için 52 ilmek 5,5 mm şiş ile başlanır ve ardından 5 mm şiş ile pirinç örgü 17 cm örülür.(27 pirinç sayılır) İlmeklerde eksiltme yaparken kol tarafından örülüp, sonraki ilmekler 2’si bir alınarak örme işlemine devam edilir. Ön pat için 7 tane ilmek örülür ve 32 tane ilmek olarak bir örnek kurulur. Ön başlangıç 5 pirinç 1 ters 2 düz ve tekrardan 1 ters, 2 düz şeklinde devam eder. Bu sıralamadaki 2 düz olan kısımlar 1’er ilmeklik saç örgüsü yapılacaktır. İlk saç örgüsü 4 sıra sonra, devamı ise 6 sıra ve 4 sırada bir olarak yapılır. Ön kol oyuğu 2. bükmeden sonra 3-2 şeklinde örülür. Ardından yaka oyuğu 6. bükme de 5-3-3-2-2 şeklinde örülür. Omuzlarda 12 ilmek kalır ve tek seferde kapatılır. Böylelikle elbisenin ön tarafı tamamlanmış olur.

orgu-bebek-elbiseleri-anlatimli-

Arka tarafın yapımına geçildiğinde 5,5 mm ölçüsündeki şiş ile 90 ilmek atılır. 5 mm ölçülü şiş ile de 17 cm pirinç örülüp, her iki tarafta 5’er ilmek tek örülüp diğer ilmekler çift alınarak büzgü yapılır. İlmek sayısı böylelikle 50 olur ve ardından kol kısmı için bir defada 3 ilmek kesilir. Daha sonra 44 ilmek kalır ve yaka oyuğu 6. bükmeden itibaren 4 sıra sonra 12 omuz – 2-3-10-3-2-12 omuz şeklinde uygulanır. Örgü bebek elbisesinin kol kısmı için 36 ilmek örülür. 7 cm sonra da 3 cm’de bir , üç kez 1 ilmek arttırılır ve 42 ilmeğe erişilir. Elbisenin ön kolu için 3-2, arka kısmı için 2 ilmek kesilir. Sonrasında 1’er ilmek kesilip 13 ilmek kalınca elbisenin yapımı tamamlanır.

orgu-bebek-elbiseleri-modeli

Örgü bebek elbisenin yaka kesimi için ön parçalardan 20’şer ilmek, arkadan da 28 ilmek alınarak 68 ilmek 2 sıra şeklinde pirinç örgü olarak örülüp kesilir. Böylelikle örgü bebek elbisenin yapımı da tamamlanmış olur. Anlatılan bu örgü bebek elbisenin yapımı anlatıldığı üzere çok da zor değildir. Örgü örmeyi seven hanımlar kendi bebekleri için veya arkadaşlarının bebeklerine hediye olarak böyle bir pratik bebek elbisesi örebilirler.

orgu-bebek-elbiseleri-anlatimli

Örgü Bebek Elbiseleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık