Örgü Bere Modelleri

Örgü Bere Modelleri

 

 

orgu-bere-modelleri-resimlerinden

Kışın sizi sıcacık tutacak aynı zamanda da şık duracak bir bere istemez misiniz? Bereler elbette soğuk havalarda en sık kullanacağımız aksesuardır. Üstelik kendi ellerinizle öreceğiniz bir bere hem kıymetli olacak hem de istediğiniz model olacak. Bu nedenle siz de kendi berenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bere örmek aslında hem kolay hem de kısa süren bir işlemdir. Boş zamanlarınızı değerlendirmek, sevdiklerinize kendi el emeğiniz olan ürünler vermek ya da kendiniz için istediğiniz bir model oluşturmak için örgü bere modelleri ve tasarımlarını kullanabilirsiniz. Örgü bere modelleri için hazırlanan modellerde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ördüğünüz modeldeki ölçülerdir.

orgu-bere-modelleri-cocuk

Her insanın baş ölçüsü aynı olmayabilir ancak uygun ölçüleri yakalamanız çok da zor değil. Ancak bunun için de uygun ölçülerden yararlanmanızda yarar var. Yoksa ördüğünüz model küçük ya da çok büyük gelebilir, kullanacak kişi için sorun oluşturabilir. Bu nedenle örmeye başlamadan önce kaç ilmek almanız gerekir, nerelerde arttırma ya da eksiltme yapmanız gerekir öğrenmenizde yarar var. Klasik örgü bere modelleri en kolay yapılabilecek modellerdir. Bunun için yetişkinlerde 30 – 35 çift ilmek çocuklarda ise 15 çift ilmek alarak başlayabilirsiniz.

orgu-bere-modelleri-resimleri

İlmek ölçüsün alırken kullanabileceğiniz bir başka teknik daha var. Öreceğiniz kişiye göre ortalama 20 – 25 ilmek alıp bir sıra düz örgü yapın. Sonrasında kullanacak olan kişinin başına ölçerek ne kadar eksik ya da fazla ördüğünüzü görebilirsiniz. Bu sayede kaç ilmek alarak başlamanız gerektiğiniz görebilirsiniz. Klasik örgüde berenin alt kısmından lastik başlayıp istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Sonrasında düz örgü ile baş ölçüsüne göre uzatmanız yeterli olacaktır. Tek parça olarak örerseniz daha kolay şekilde birleştirebilirsiniz. Örgü bere modelleri için kullanabileceğiniz sayısız model bulabilirsiniz. Klasik model berelerde top tüylerle farklı bir tasarım yapılabiliyor. Özellikle çocuk örgülerinde çok sevilen bir detaydır. Bunun dışında salaş bereler tercih edebilirsiniz.

orgu-bere-modelleri

Salaş berelerde örgü ölçüsü aynı şekilde başlanıp sonrasında arttırma yapılır. İstediğiniz uzunlukta hazırlayabilirsiniz. Bu nedenle ne kadar salaş olacağı sizin zevklerinize bağlı. Ancak çok fazla arttırma yapmamaya dikkat etmenizde yarar var. Ayrıca arttırmaların hepsini tek yönde değil örgüye dağıtarak yapmanızda yarar var. Örgü bere modelleri yılbaşı için de güzel bir hediye olabilir. Sevdikleriniz için güzel bir hediye tasarlarken aynı zamanda sizin için de güzel bir anı olabilir. Hazırlayabileceğiniz modeller için belli ölçülerden yararlanabilirsiniz. Eğer bere yaparken kalın ipler tercih ederseniz bereniz daha kısa sürede bitecektir.

orgu-bere-modellerinden

Kalın ipler örgü örmek her zaman kolaylık sağlar. Daha kısa sürede biteceği için son derece pratik olacaktır. Bunun yanı sıra bere yaparken sıkılmayacaksınız. Eğer ince ipler kullanıyorsanız biraz daha uzun sürebilir. Örgü bere modelleri için kullanabileceğiniz farklı modeller de bulunuyor. Şişle örgü örmek gibi tığ işi örgü örmek de son zamanların modası haline geldi. Tığ işi örgü bere yapımında kullanabileceğiniz özel ip modellerini kullanabilirsiniz. Bu tarz ürünler tığ ile örüleceği için tekniği daha farklıdır. Şişle yapılan modellerden daha farklı bir görüntüye sahip olduğu için hem model hem de yapım aşamasında farklılık olacaktır.

Örgü Bere Modelleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık