Örgü Bere

Örgü Bere Tarifi

orgu-bere

Örgü bereler aslında örgü konusunda sıklıkla tercih edilen kıyafet parçalarından biridir. Örgü bereler hem çok güzel görünmekte hem de soğuğa karşı daya iyi bir koruma sağlamaktadır. Örgü bereler kış aylarında daha sıcak tutmasından dolayı hazır yani fabrika ürünü berelere göre daha çok kullanılmaktadır. Üstelik çok farklı çeşit ve modelde örgü bereler yapılabilmektedir. Bunun için de hanımlar kış ayları yaklaştığı zaman birbirinden güzel bere modelleri bulmaya çalışırlar. Örgü bere yapımına geçmeden önce hangi renklerde bir bere oluşturulmak isteniyorsa o renkte bere yapımına uygun malzeme alınmalıdır. Daha sonra örgü bere yapımına başlamadan önce örülecek olan berenin nasıl yapılacağı konusunda bir araştırma yapılmalıdır. Yapılacak olan örgü bere modelinin motifi çıkarılmalıdır. Berenin yapımına uygun şiş kullanılmasına dikkat edilmelidir.

orgu-bereler

Örnek Bir Örgü Bere İçin Gerekli Malzemeler

3 renk himalaya everyday antipiiling

4-5 numaralı şiş

Örgü Bere Yapılışı Öncelikle bir tuhafiyeden 3 renk bere yapımına uygun ip satın alınmalıdır. Bunun yanında 4-5 numaralı iki adet şiş alınmalıdır. Malzemeler tamamlandıktan sonra da örgü bere yapımına geçilmelidir. Bunun için ilk olarak renklerden biriyle 40 adet zincir çekilmelidir. Berede kullanılacak ana renkle bu 40 adet zincirden 35 adet ilmek çıkarılmalıdır. Sonrasında bir sıra düz örülmeli ve ardından son 7 ilmek örülmeden geri dönülmelidir. İkinci sıraya geçildiğinde haroşa yani ters örgü yapılmalı ve son 7 ilmek örülmeden geri dönülmelidir. Üçüncü sırada düz örgü modeline geçilmelidir. Ancak son 7 ilmek yine örülmeden geri dönülmelidir.

orgu-bere-yapilisi

Dördüncü sıra ise ters örülmeli ve son 7 ilmeği örmeden geri dönülmelidir. Beşinci sıra düz örülmeli ve son 7 ilmek örülmeden geri dönülmelidir. Altıncı sıra sıranın sonuna gelene dek ters örgü örülmelidir. Tüm bu işlemlerden sonra berenin ana rengi olan ipi bağlayarak ters örülmeye başlanmalıdır. Daha sonra berede kullanılacak 3. renk bağlanarak yukarıda anlatmış olduğum tüm bu işlemler yinelenmelidir. 10 sıra ana renkle örüldükten sonra ara renk yapılıp yuvarlak şişe geçirilmeli ve yanları büzülmelidir. Ardından yanlardan 10 ilmek çıkarılmalıdır. 35+10+35+10 sıra dizisi şeklinde 90 tane ilmek yuvarlak şişle lastik şeklinde örülmeli ve bere kapatılmalıdır. Böylelikle bere yapımı tamamlanmış olacaktır.

orgu-bere-cocuk

Yapımı oldukça basit olan bir örgü bere modelidir. Bu bereye renkli bere modeli de denir. Zaten 3 renkten oluşmaktadır. Hem görünüş olarak çok güzel bir bere ortaya çıkmaktadır hem de oldukça kullanışlı bir bere olmaktadır. Yapımı kolay da olsa bereyi örerken yine de dikkatli ve özenli davranılmalıdır. Yukarıda anlatılan örnek bir örgü bere modelidir. Oldukça da şık bir bere modelidir. Ancak hanımlar bere yapımını öğrendikten sonra aslında istedikleri renk ve modeller de birbirinden güzel örgü bere yapabilirler.

orgu-bere-tarifi

Örgü Bere Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık