Örgü Hırka Modelleri

Örgü Hırka Modelleri

 

 

orgu-hirka-modelleri-ornekleri

Kış geldiğinde elbette en çok kullanılan kıyafetlerin başında örgü hırkalar gelecektir. Ancak her zaman hazır hırkalar kullanmak iyi olmayabilir. Hem el becerilerinizi geliştirmek ve eğlenmek hem de kendi hazırladığınız bir ürünü kullanmak paha biçilemez. Bu nedenle hazırlayabileceğiniz örgü hırka modelleri ile siz de örgü dünyasında yerinizi alabilirsiniz. Örgü örmek aslında zor değildir. Ancak bilinmesi gereken temel kuralları öğrenmeniz halinde hem şık hem de kendi el emeğiniz olan bir ürün oluşturabilirsiniz. Hırka modelleri kazak ve elbise gibi örgü modellerine oranla daha kolay yapabileceğiniz modellerdir. Temel olarak üç parça halinde hazırlayacağınız modelde eğer detaylı bir tasarım kullanıyorsanız mutlaka ölçülere dikkat etmenizde yarar var.

orgu-hirka-modelleri-hakkinda

Genelde örgü hırka modelleri kitap ya da internet aracılığı ile sunulan modellerde 38 beden aralığı dikkate alınır. Siz de beğendiğinizi modeli incelerken kendi bedeninizde ya da öreceğiniz kişinin bedeninde ne kadar ilmek kullanılmalı dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde harcadığınız onca emek boşa gideceği gibi ördüğünüz şeyin de kullanılamaz olmasına neden olursunuz. Örneğin baktığınız bir modelde 38 beden olarak sunulan modeli eğer siz 40 beden istiyorsanız daha fazla ilmek almalı eğer 36 beden olarak kullanmak istiyorsanız daha az ilmek almanız gerekir. Ölçüsüz yapılan modeller eğer üzerinde işleme detayı bulunuyorsa kötü görünebilir. İlmeklerin uygun şekilde yapılması motifli modeller için önemlidir. Bu nedenle örgüde en çok dikkat etmeniz gereken nokta da budur. Eğer düz ve sade bir örecekseniz daha kolay şekilde ilerleyebilirsiniz.

orgu-hirka-modelleri-orneklerinden

Beden ölçüsüne uygun aralıkta ilmek attıktan sonra yapmanız gereken tek şey kol oyuntularına dikkat etmek olacaktır. Kolların ne kadar geniş ya da dar oyuntulara sahip olmasını istediğinize göre belirlediğiniz yere kadar örmeye başlayarak kol oyuntusu açabilirsiniz. Bu sayede örgü hırka modelleri için daha kolay ve kısa sürede bitecek modeller de kullanmış olursunuz. Düz ve sade bir modelde üzerine işleme yaparak şık bir tasarım oluşturabilirsiniz. Örgü hırka modelleri için birbirinden farklı desenlerden ya da modellerden yararlanabilirsiniz.

orgu-hirka-modelleri

Seçtiğiniz modeli yapabilmek için de elbette uygun şekilde örme araçları ve ipleri tercih etmeniz gerekir. Genelde kış aylarında daha çok şiş örgü modelleri kullanılır. Bunun için modelinize göre ince ya da kalın ipler kullanabilir, ipinize uygun şişlerle örgünüzü hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra tığ işi örülen, oklava ile örülen birçok farklı model de bulabilirsiniz. Bu sayede şık bir tasarım için elinizde uygun araçlar bulunacaktır. Ancak seçtiğiniz modelin nasıl örülmesi ve hangi malzemelerin olması gerektiğine dikkat etmeniz beğendiğiniz modeli yapabilmek için gerekli olacaktır.

orgu-hirka-modellerinden

Örgü hırka modelleri sadece desenleri, modelleri ve renkleri ile değil eğlenceli bir hobi olması ile sevilen bir uğraştır. Boş zamanlarınızı değerlendirmek ve el becerilerinizi geliştirmek adına kullanabileceğiniz bu modeller stresten kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. Kendinize farklı uğraşlar bulmanız halinde negatif enerjiden kurtulur aynı zamanda pozitif enerji kazanırsınız. Örgünün uzun sürmesi ya da çok kısa sürmesi önemli değildir. Yapacağınız uğraştan zevk alıyorsanız zamansız olarak her zaman örgü yapabilirsiniz. Hem sevdiklerinize hem de kendinize el emeği ürünler tasarlayabilirsiniz.

Örgü Hırka Modelleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık