Örgü Kazak

Örgü Kazak Yapılışı

orgu-kazak-yapilisi

Örgü kazak modelleri örgü işlerinin en vazgeçilmez unsurlarındandır. Bilhassa kış günlerinin vazgeçilmezidir. El emeği göz nuru örgü kazak modelleri hem çok güzel görünmekte hem de çok sıcak tutmaktadır. Bu yazıda da örnek olarak oldukça şık bir örgü kazak modeli anlatılacaktır. Yapılan her örgüde olduğu gibi anlatılacak olan bu kazak örülürken de dikkatli ve özenli davranılmalıdır ki ortaya iyi bir iş çıksın. Örgü Kazak İçin Gerekli Malzemeler 6 numaralı şiş İstenilen renkte örgü ipi Örgü Kazak Yapılışı Örgü kazak modelinin yapımına başlarken öncelikle 100 ilmek ile başlanır. İlmekler 2 ters, 2 düz şeklinde sıralanarak örülür.

orgu-kazaklar

Beden boyu 21 cm’de iken kol evi oyuntusu için yanlardan 1 kez 4+3+2+1 ilmek kesilerek örgü işlemine devam edilir. Beden boyu 38 cm’de ise arka yaka ortasından 18 ilmek, yanlardan iki kez 10 ve bir kez 11 ilmek kesilerek kazağın arka parçası tamamlanmış olur. Örgü kazak modelinin ön tarafına geçildiğinde 100 ilmek ile başlanır. İlmekler 2 ters, 2 düz olarak sıralanarak örgü işlemine devam edilir. Beden boyu 21 cm’de iken yukarıda anlatıldığı üzere 1 kez 4+3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 34 cm’de ise ön yaka orta kısmından 9 ilmek kesilir ve yaka kenarından her 5 sırada 1 ilmek kesilmek suretiyle 31 tane ilmek olacak biçimde örme işlemine devam edilir.

orgu-kazak-anlatimi

Beden boyu 38 cm’de ise iki kez 10, bir kez 11 ilmek kesilir ve böylelikle örgü kazak modelinin ön parçası da tamamlanmış olur. Örgü kazak modelinin kol yapımına geçildiğinde 50 ilmek ile başlanır. İlmekler 5 ters, 5 düz şeklinde sıralanıp 16 sırada bir yanlardan 1 ilmek arttırılarak 64 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 43 cm’de iken kol evi oyuntusu için yan kenarlardan 1 kez 4, 1 kez 3, 11 kez 2, 2 kez de 4 ilmek kesilerek kol yapımı tamamlanmış olacaktır. Örgü kazak modelinin yakası için tüm yaka kenarından 74 ilmek şişe geçirilir. 12 sıra düz örgü örüldükten sonra da ilmekler kesilir.

orgu-kazak-

Kazağın kenar motifleri için 5 tane zincir çekilip halka yapılır. Ardından 3 zincir çekilip iplik tığa 1 kez sarılır ve halka içine batırılır, 1 kere örülür. 2 tane daha yapılıp tüm ilmekler 1 kere çekilip tepede toplanır. 3 tane zincir çekilir ve ipliksiz halka içine sık iğne yapılıp, sonrasında 5 tane taç yaprağı yapılır. Her taç yaprağının tepesine 10 zincir çekilip sık iğne şeklinde örme işlemine devam edilir. Yapılmış bulunan 5 ağ içerisine 11 tane sık iğne örülerek çiçek deseni tamamlanır. Aynen bu şekilde 10 tane çiçek yapılır. Ön ve arka etek uçlarına 5 zincir çekilip kazağa monte edilir.

orgu-kazak

Örgü Kazak Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık