Osmanlı Tarihi Hobisi

Osmanlı Tarihi Hobisi

OSMANLI’YI YÖNETMİŞ OLAN KADIN SULTANLAR

Tüm dünyaya yayılan Osmanlı İmparatorluğu’nu sadece padişahlar değil,kadınlar sultanlar da yönetmiştir.Osmanlı’yı yöneten ve iktidarda söz sahibi olan kadın sultanlar ile ilgili bilgileri okuyarak çok şaşıracaksınız.

Hürrem Sultan
Osmanlı’nın en uzun süre tahtta kalan padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın büyük aşkı,karısı ve  çocukları Şehzade Mehmed,Şehzade Abdullah,||.Selim,Şehzade Orhan,Şehzade Bayezid,Şehzade Cihangir ve Mihrimah Sultan’nın aynı zamanda annesidir.Hem saray hem de devlet işlerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir.Ancak Hürrem Sultan,oğullarının tahta çıkması için türlü zorluklara katlanmış olsa da oğlu II. Selim’in tahta çıktığını maalesef görememiş ve kayınvalidesi Ayşe Valide Sultan gibi  ‘Valide Sultan’ ünvanına sahip olamamıştır.Ancak bu sebep,Hürrem Sultan’ın Osmanlı’nın en güçlü kadınlarından biri olmasını tabi ki engelleyememiştir.

Ayşe Hafsa Valide Sultan
Büyük Osmanlı padişahlarından olan Yavuz Sultan Selim’in ikinci eşi olan Ayşe Sultan,Kanuni Sultan Süleyman,Hatice Sultan,Hafsa Sultan ile Fatma Sultan’ın annesidir.Oğlu,Süleyman’ın tahta çıkmasıyla ‘Valide Sultan’ unvanını kazanırken,hem eşi Yavuz Sultan Selim hem de oğlu Kanuni Sultan Süleyman döneminde harem ve devlet yönetiminde büyük bir söz sahibi olmuştur.
Kervansaraylar,çeşmeler,külliyeler yaptıran Hafsa Sultan,kayıtlara göre 19 Mart 1534 tarihinde oğlunun saltanatı sırasında ölmüştür İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Camii’ndeki yapılan türbeye gömülmüştür.

 Haseki Kösem Sultan
Kösem Sultan,Osmanlı devlet yönetiminde en etkili olan kadın sultan olarak bilinmektedir.Öyle ki tam beş padişah görmüş ve hepsinin de hükümdarlık döneminde bizzat devlet yönetiminde etkili olmanın yollarını aramıştır.Bu yönüyle de popüler kültür etkisiyle daha fazla tanıdığımız Hürrem Sultan’dan bile daha etkin,kurnaz ve güçlüdür.Osmanlı tarihinde sayılı padişah eşine kısmet olan ‘Haseki’ ve ‘Valide Sultan’ ünvanlarını almıştır.

İyiliğiyle de kötülüğüyle de akıllarda kalan Kösem Sultan,tarihin en ilgi çekici isimlerinden biridir.Adına kitaplar,sinema senaryoları,tiyatro oyunları yazılmışken,hem yerli hem yabancıları da cezbetmiştir.

Hayır işlerinde olmayı prensip edinen Kösem Sultan,etrafındaki fakirlere bizzat yardımlarda bulunmuştur.Her yıl Receb ayında tebdili kıyafetle arabasına binerek hapishanelere gitmiş,borcu yüzünden hapse düşen mahkûmların birikmiş borçlarını ödemiş ve onların hepsinin hapisten çıkmalarını sağlamıştır.Kösem Sultan,sadece katil kişileri bu yardımlardan nasiplendirmemiştir.

O dönemde Osmanlı’nın eyaleti olan Mekke ve Medine’ye de bizzat yardım elini uzatmış ve fakir halka da yüklü yardımlarda bulunmuştur.

osmanlı-tarihi-hobisi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık