Panço Tipi Yelekler

Panço Tipi Yelekler

panco-tipi-yelekler-ve-modeller

Pançolar günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız kıyafet tercihlerinden biridir. Özellikle günlük giyimde çok fazla tercih edilir. Fabrika ürünü olan pançolar dışında örgü suretiyle yapılan pançolar da vardır. Üstelik hem el emeği hem de çok şık bir görünüm oluşturmaları dolayısıyla ayrı bir yere sahiptir. Panço tipi yelek yapabilmek için tabiki öncelikle örgü örmeyi bilme gereklidir. Bunun dışında panço tipi yelekler örebilmek için hangi ayrıntıların bilinmesi gerektiği konusunda bir araştırma yapılmalıdır. Panço Tipi Yelekler Nasıl Örülür? Panço tipi yelekler örmek için öncelikle ip seçimi yapılmalıdır. Renk olarak kişi kendi zevkini göre tercih yapabilir. Bunun dışında ip Süper İnci 1249 numara olmalıdır. Bu numara ipten 6 yumak satın alınmalıdır. Kullanılacak şiş de örgü örme konusundaki en önemli unsurlardan biridir.

panco-tipi-yelekler-cocuk

Panço tipi yelekler örmek için kullanılması gereken şiş numarası 4 ‘tür. Panço tipi yelekleri örerken kullanılacak modeller düz örgü, haraşo örgü, ajur örgü, mısır örgü gibi modellerdir. Yeleği örmeye öncelikle arka kısımdan başlanır. Ajur örgü modeliyle işleme başlanır. Bunun için 100 ilmek başlanıp 1 diş haroşa örülür. Daha sonra ilmekler 2 ilmek kesilir. Ardından 1 ilmek artırılır, 1 ilmek örülür, 1 ilmek artırılır, 2 ilmek kesilir . Bu şekilde örülerek 1 sıra ajur örgü tamamlanır. Sonrasında 1 diş haroşa daha örülerek düz örgüye geçilir. Beden boyu 44 cm örülüp kol evi için her iki yandan 3+2+1 ilmek kesilir ve kalan 88 ilmek ile örme işlemine devam edilir. Daha sonra da beden boyu 66 cm örülüp, arka yaka kesimi için ilmekler ortalanır. Ortadaki 28 ilmek ise bir seferde kesilir. Omuzlarda kalmış olan 30’ar ilmek de 3 aşamada kesilir ve arka tarafın örgü işlemi tamamlanır.

panco-tipi-yelekler-

Ön tarafın örgüsüne de 100 ilmek başlanır ve 1 diş haroşa şeklinde örülür. Daha sonra 2 ilmek kesilir, 1 ilmek artırılır, 1 ilmek örülür. Ardından 1 ilmek artırılır ve 2 ilmek kesilir . Bu şekilde 1 sıra ajur örgü örülür. 1 diş haroşa daha ördükten sonra da düz örgü modeline geçilir. 2 cm düz örülür ve ön orta kısımdaki 10 ilmek düz örülür. 27 ilmek 1 ilmek artırılıp, 1 ilmek kesilerek örülür. 20 ilmek ise düz, 1 ilmek artırılır; 20 ilmek düz, 1 ilmek artırılır. Kalan ilmekler ise düz örgü şeklinde ilmekler sıralanır. Ajur yapılan 27 ilmek 2 cm örülür ve tekrar aynı düzen oluşturulur. Sonrasında 1 diş haraşo örülüp düz örgüye devam edilir. 20 ilmek arayla artırılan 1’er ilmek ise 12 cm örülerek sökülür. Ardından 8 cm daha düz örülür, ön tarafın orta kısmındaki 36 ilmek düz örülür ve 1 ilmek 3 ilmekten geçirilirken bu geçirilen ilmekler örülür. 6 cm olacak şekilde bu örme şekline devam edilir .

panco-tipi-yelekler-yapilisi

Yanındaki 6 ilmek düz örülür ve 39 tane ilmeğe diyagramdaki model uygulanır. Kalan 20 ilmek için düz örme işlemi uygulanır. Her 2 sırada bir her iki taraftan 2’şer ilmek düz örgüye çevrilir ve böylelikle ajur modeli 1 ilmeğe düşürülür. Ajur modeli orta kısma doğru 20 ilmek düz örülür ve yine 1 ilmek artırılıp 20 ilmek düz örülür. 1 ilmek 3 ilmeğin üzerinden geçirilir ve 3 ilmek düz örülüp, 1 ilmek artırılır. Bu işlem 8 ilmek kalana kadar 3 kez yinelenir. Geriye kalan 8 ilmek ise düz örgü yapılır. Artırılan ve de burulan ilmekler 15 cm kadar örülür. Artırılan ilmekler sökülürken bütün ilmekler düz örülür.

panco-tipi-yelekler

Beden boyu 44 cm örülerek kol evi için her iki yandan 3+2+1 ilmek kesilir ve kalan 88 ilmek ile örme işlemine devam edilir. Beden boyu 54 cm örülerek, yaka kesimi için ön taraftaki orta kısımda 64 ilmek 3 aşamalı olarak kesilir. Panço tipi yelekler yapılırken dikkat ve özenle yapılması gereken en önemli kısımlardan biri omuz kısmıdır. Kalan 30 ilmekten ön taraf orta kısımdaki 7 ilmek düz örülür ve 1 ilmek artırılır. 3 cm ise örülerek sökülür. Daha sonra beden boyu 66 cm örülerek, omuzda kalan 30 ilmek 3 aşamalı olarak kesilerek bitirilir.

Panço Tipi Yelekler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık