Proje Ödevi Evde Müzik Aleti Yapılışı

Her ilkokul bitirmiş insan, evinde proje ödevi olarak illaki bir evde müzik aleti yapmak için uğraşmıştır çoğu kez de zorlanarak başarılı olunmuştur.  Bu yazımızda bu zorlukları aşmak için sizlere evlerinizde basit müzik aleti yapımını öğreteceğiz. Öncelikle hangi aletleri yapacağımızı belirtelim marakas, ritim davulu, bateri vb. birçok aletin yapım aşamasını göstereceğiz.

  Evde Marakas Yapımı

Evde marakas yapılışı

Evde marakas yapılışı

En küçük pet şişeler olan 50 ml.lik pet şişeler marakas yapımındaki en büyük yardımcımız olacaklar. Öncelikle pet şişelerimizin içini küçük boncuk mercimek tanesi vb. şeylerle dolduruyoruz daha sonra bu pet şişlerin ağız kısımlarına kullanılmış bir tuvalet kağıdının kalan sert mukavva benzeri kartonları bant yardımı ile bantlıyoruz. Sıkıcı ve güzel bir şekilde bantladıktan sonra marakalar kullanıma hazır hale geliyor.

Evde Ritim Davulu Yapımı

Evde ritim davulu yapılışı

Evde ritim davulu yapılışı

Evlerinizde bulunabilecek kullanılmayan teneke kaplar ya da karton kutular ancak karton kutuların kalın olması lazım yoksa davulunuz  ritim sopalarının darbelerine karşı dayanamaz yıkılır. Bu özelliklerden birine sahip kutuyu temin ettikten sonra kutunun üst kısmını açıyoruz ve üst kısmını deri bir parça yardımıyla kapatıyor ve sağlam durması için bir ip ya da lastikle bağlıyoruz. Bu teneke ya da karton kutuların etrafını çocuklarınızın zevkine göre boyayıp süsleyebilirsiniz resimde de görüldüğü gibi. Ritim davullarınız böylece kısa bir zamanda kullanıma hazır olur artık çocuklarınıza ritim sopalarını vererek istedikleri kadar vurmalarını sağlayabilirsiniz.

  Evde Bateri Yapımı

evde bateri yapılışı

evde bateri yapılışı

Evde kullanılmış ton balığı konserveleri veya boş teneke kutularından bateri yapabiliriz. Tenekelerin kapak kısımlarından zilleri yapıyoruz. Tenekelerin arka kısımları da yukarı gelecek kısımda baterimizi oluşturacak gereçlerimiz oluyorlar. Baterilerinizin güzel görünmesini istiyorsanız tenekelerin yan kısımlarını çocuklarınızın isteklerine göre boyayabilir ya da kaplayabilirsiniz.

  Evde Karton Gitar Yapımı

Ayakkabı kutusu temin ediyoruz bu ayakkabı kutusunun alttaki resimlerde olduğu gibi tel görevi yapacak şekilde toka lastiği ya da kırtasiyeden temin ettiğimiz bir lastik yardımıyla ev yapımı karton gitarımızı hazırlıyoruz. Daha sonra mukavvanızı istediğiniz gibi boyayabilir ya da çeşitli malzemelerle kaplama yaparak çocuğunuza karton gitarını hediye edebilirsiniz.

  Evde Karton Gitar Yapım Aşamaları

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık