Resim Teknikleri

Resim Teknikleri

resim-teknikleri

Resim teknikleri resim yapmaya merakı olan kişilerin en başta bilmesi gereken teknikleridir. Güzel resim yapabilmek adına bu resim tekniklerini bilmek gerekir. Çok çeşitli resim teknikleri vardır. Bazı resim tekniklerinin tarihi çok eskiye dayanırken bazıları ise daha sonraki dönemlerde ortaya çıkmış ve gelişimini sürdürmüştür. Sulu boya, guaj, yağlı boya, fresk gibi resim teknikleri bunlardan bazılarıdır. Resim Tekniklerinden Bazıları Sulu boya Tekniği Genellikle kağıt, kumaş vb. malzemeler üzerine bu teknik uygulanır. Sulu boya tekniğinde renkler birbiri ile karıştırılarak daha değişik tonlar da elde edilebilir. Sulu boya tekniği ile resim yaparken sivri uçlu ve yumuşak fırçalar kullanılır. Ancak biraz riskli bir resim tekniğidir. Zira bir hata yapıldığında düzeltme imkanı yoktur.

resim-teknikleri-cizim

Sulu boya ile iyi resim yapabilmek için resim yeteneğinin iyi olması gerekir. Bu tekniğin en önemli özelliklerinden birisi şeffaf olmasıdır. Bu nedenle de sulu boya ile resim çizilirken çok hafif çizgilerle çizim yapılır. Bunun için sert kalemler kullanılır ya da çok az çizilir. Hatta resmin büyük bir kısmı direkt olarak fırçayla çizilir. Yağlı Boya Tekniği Avrupa’da 1500’lü yıllardan sonra en fazla kullanılan resim tekniği denebilir. Yağlı boya kağıt, karton, keten bez gibi objeler üzerine sert kıl fırçaları ile uygulanır. Tüplerde yer alan boyalar koyu veya farklı bir deyişle yoğun haldedir. Bu boyalar kalın tabakalar halinde resme aktarılır. Boyalar keten ve gelincik yağı ile karıştırılır. Resimler bittikten sonra vernikleme işlemi yapılır. Bu işlemlerden sonra resim kurumaya bırakılır.

resim-teknikleri-

Guaj Tekniği Saydam olmayan sulu boyalar ile zamkın karıştırılması ile uygulanan bir resim yapma yöntemidir. Ortaçağ’dan itibaren bilhassa minyatür sanatında kullanılmıştır. Guaj boya ile yapılan resimlerde Bu teknikte resimler öncelikle kurşun kalem ile çizim yapılacak resim kağıdına çizilir. Ardında guaj boya palete sıkılır ve karıştırılır. Renk karışımları iki veya üç renkten çok kullanılmamalıdır. Hatalı boyama yapıldığı zaman resim kurumadan düzeltme imkanı olmaktadır. Fresk Tekniği İtalyanca “fresco” yani taze sözcüğünden gelmedir. Fresk ; geniş duvar resimlerine denilir. Freskin en gelişmiş devri Rönesans ve Barok dönemidir. İtalya’da 18. yüzyıl sonunda Bizans formüllerine göre yapılmaya başlanmıştır.

resim-teknikleri-karakalem

Fresk tekniği ıslak, taze bir kireç tabakası üzerine uygulanır. Fresk tekniği le yapılan resimler çok fazla detaya girilmeden ve uzaktan bakış açıları hesaplanarak dikkatlice oluşturulan eserlerdir. Tempera Tekniği Tempera resim tekniği aslında 16. yüzyıla dek en çok kullanılan resim tekniklerinden biri olmuştur. Yağlı boyanın gelişimine kadar da sıklıkla kullanımına devam edilmiştir. Hızlı bir şekilde kuruyan renkler ile yapılan resimlerin üzerine vernik sürülerek parlaması sağlanır. Bal, yumurta sarısı ve incir sütü bu teknikte boyaları birbirine bağlayan maddelerdir. Vernikleme işlemi ile de renkler çok daha parlak olur.

resim-teknikleri-guaj

Resim Teknikleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık