RÖLYEF

RÖLYEF NEDİR

rolyef-nasil-yapilir

Rölyef bir resim yapma sanatıdır. Rölyef kelimesi Fransızca kökenlidir. Sözlük anlamı olarak yüzey üzerine yapılan yükseltme veya çökertme demektir. Aslında rölyef sanatının diğer bir ismi de kabartma sanatıdır. Oldukça güzel bir görünüm sunan rölyef, ayrıca yaparken eğlendiren bir resim tekniğidir. Rölyef sanatı uygulanan zemine göre farklılık gösterebilir. Ancak basit rölyef teknikleri de vardır ve bunların yapımı çok da zor değildir. Resim yapmaya merakı olan herkes gerekli malzemeleri alarak ve bu resim tekniğinin nasıl bir şey olduğu konusunda kısa bir araştırma yaparak rölyef yapmaya başlayabilirler. Rölyef için gereken malzemeleri bulmak da zor değildir. Hatta birçok kırtasiyeden rölyef malzemelerine kolaylıkla ulaşılabilir. Kabartma birçok sanat dalında kullanılmaktadır. Mimarlıkta, endüstride, para gibi madenler üzerinde aslında kabartma sanatı uygulanmaktadır.

rolyef-nedir

Rölyef, yüksek rölyef ve alçak rölyef olarak ikiye ayrılır. Eğer yüzey yükseltilerek kabartma işlemi yapılıyorsa yüksek rölyef, yüzey çökertilerek yapılıyorsa alçak rölyef adı verilir. Yazımızda alüminyum folyo üzerine yapılan rölyef tekniğini anlatacağız. Alüminyum folyo üzerine rölyef yapmak hem çok keyifli hem de oldukça pratik bir uygulamadır. Fakat yine de dikkat ve özen gerektirir. Gerekli Malzemeler 100 veya 150 mikron kalınlıkta A4 veya 25*35 boyutlarında alüminyum folyo Kabartma kalemi Silikon tabancası Havlu Ayakkabı boyası veya çini mürekkebi Kabartması yapılmak istenen resim ve fotokopisi Selo teyp bant

rolyef-nedir-nasil-yapilir

Alüminyum Folyo Üzerine Yapılan Rölyef Tekniğinin Uygulanışı

1- Öncelikle kabartması yapılmak istenen resmin fotokopisi alüminyum folyo üzerine bant yardımıyla sabitlenir.

2- Bir adet havlu tek kat olarak alüminyum folyonun altına konulur.

3- Alüminyum folyo üzerine sabitlenen resmin çizgilerinden yuvarlak uçlu bir kalemle geçilerek bu çizgilerin alüminyum folyo üzerine aktarılması sağlanır.

4- Alüminyum folyo üzerindeki resim çıkarılır ve alüminyum folyonun ters tarafı çevrilir. Alüminyum folyo üzerine aktarılmış olan resimdeki çizgilerin arası yuvarlak uçlu kalemle veya kabartma kalemi ile kabartılır. Bu aşamada alüminyum folyoyu delmemek için dikkatli davranılmalı, kalem çok sert kullanılmamalıdır.

5- Kabartma işlemi yapılırken arada alüminyum folyonun ön tarafı çevrilip resmin çizgileri kalem ile yeniden belirginleştirilir.

 

rolyef-yapimi

 

6- Kabartma işlemi bitince alüminyum folyonun ön tarafında resmin dışındaki boş alanlara noktalar bırakılır. Yani baskı gibi noktalar oluşturulur. Fakat alüminyum folyoyu delmemek için çok dikkatli davranılmalıdır.

7- Kabartma işi bitince folyonun arka kısmındaki çukurluklar silikon tabancası ile doldurulur ve donması için bir süre beklenir.

8- Bir süngere ayakkabı boyası dökülerek, bu ayakkabı boyası alüminyum folyonun ön kısmına güzelce sürülür. Sonrasında biraz beklenir ve boyalı alüminyum folyo ıslak mendil ile silinir. Böylelikle boşluklarda siyah renkler kalır ve mükemmel bir görsel şölen oluşur.

9- Tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra da yapılan folyo çalışması çerçeveletilip duvara asılabilir.

rolyef

RÖLYEF Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık