Rölyef Resmin Eskiyi Yaşatıyor

Rölyef Resmin Eskiyi Yaşatıyor

Kâğıt, metal tabaka, ahşap üzerindeki motifleri özel aletlerle çökertme ve kabartmayla yapılan resim tekniğine “Rölyef” sanatı denilmektedir. Rölyef resimlerdeki çökertme ve kabartma  çok önemli hususları kapsamaktadır. Rölyef resim sanatında kağıt üzerine kabartma tekniği ile yapılan resim, obje, manzara, türündeki resimlere yüksek rölyef, bu resimlerdeki nesnelerin, objelerin çökertilmesi ile boyut kazandırılmasına alçak rölyef adı verilmektedir.

Rölyef-resmi
Rölyef resim son zamanlarda ev, işyeri gibi günlük hayatımızdaki mekânlarda hem resim, hem görsellik, hem de dekorasyon malzemesi olarak tercih edilen bir sanat eseri olarak ilgi görüyor. Bütün bunların yanı sıra mimarlık alanında ve heykelcilikte kullanılan bir görsel sanat  tekniği olmayı başarmıştır.

Bu resimlerde tercih edilen alçak kabartma yapılacak resmin yüzey kısmından az miktarda ayrılarak detay verilmesini içerir. Bunların en belirgin örnekleri metal paraların üzerindeki kabartma resimleri ve yazılardır. Yüksek kabartma tekniğinde öne çıkan resim objelerinde ise yüzeyden maksimum kabartılarak resim perspektif tekniği ile ön plana çıkarılır.

Rölyef resim tekniğinde bu sanatı icra edenlerin tercihte bulunduğu modeller genellikle Osmanlı motifleri, manzara, eski sokak görüntüleri, portre, tabiat görüntüleri gibi objelerden oluşmaktadır. Bu çalışmalar daha ziyade “yüksek rölyef” tekniğine dayanılarak icra edilir.

Rölyefin kâğıt üzerine işlenmesi dışında taş ve mermer üzerine büyük emek, sabır ve ustalıkla yapılan motiflere rastlamaktadır. Bunun en önemli örnekleri eski mimariye dayanılarak yapılan cami kapıları, sütunlar,duvar motifleri, arkeolojide ortaya çıkarılan şehir kalıntılarındaki kabartma motifler, eski ahşap mimarisinde kullanılan kapı, pencere, eski ahşap ev motifleri ve eşyalarından oluşmaktadır.

Rölyef resimde ince el sanatı ve resimlere detay verilmesi, bu detayların resme uygunluk sağlayarak estetiğin yakalanması oldukça önemli.. Asla ve asla aceleciliğe gelebilecek tarzda yapılmaması, resmin beğeni kazanması ve satın alınabilirliğinin yüksek açısından kriterlerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Rölyef Resmin Eskiyi Yaşatıyor Resimleri

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık