Sıcak Hava Balon Uçuşu Hobisi

Sıcak Hava Balon Uçuşu Hobisi

Sıcak Hava Balonu

Sıcak Hava Balonu

Ballooning Huzur Verici Uçuş Keyfi
(Sıcak Hava Balonu Uçuşları)

Özellikle turistlerin sık sık tatil ziyaretlerinde tercih ettiği hobi amaçlı uygulanan işlemlerden bir tanesi de Ballooning adını verdiğimiz sıcak hava balonu olmakta.

İlk olarak 5 Haziran 1783 yılında bulunan ilk sıcak hava balonu insanlar için oldukça önemli bir ilke sahip olmaktadır. Uçurulan ilk araç olması özelliği ile ilk uçurulduğunda 2.5 km kadar yol kat eden sıcak hava balonu yönlendirme babında kolay kontrol edilmemektedir.

Zaman içerisinde kullanım açısından tercih edilebilirliğini kaybeden sıcak hava balonları arklı arayışlar sonucunda sosyal aktivitelere bırakılıp yerini uçaklara devretmiştir. Balonun uçuş hızı her zaman yer ve yörünge belirlemelerine bağlı olarak değişim göstermektedir.

Rüzgar hızına bağlı olarak kontrolü sağlanan sıcak hava balonlarının bir başka özelliği de hava sıcaklığı arttıkça yükselmesidir. Günümüz koşullarında sıcak hava balonlarının çalıştırılması oldukça basit teknik bilgiler kapsamında sağlanmaktadır.

Dağda Balon Hobisi

Dağda Balon Hobisi

İç kısmı sıcak hava basıncı ile doldurulan balonların ana gövde kısımları yanmaz kağıtlar ile kaplanmaktadır. Ana gövdenin alt kısmında bulunan sepet sayesinde ise sıcak havayı sağlamaktadır.
Gövdenin en üst kısmında yer alan paraşüt valfı adını verdiğimiz boşluk sayesinde hava balonunu kullanan birey balonun hakimiyetini sağlamakta.
Ateşleyici bölüm sayesinde balonun iniş ve kalkışları ayarlanmaktadır. Buradaki detay ise deliği açıp kapatmayı sağlayan iplerin düzgün bir şekilde kullanılmasıdır.
Deliğe bağlı olan bu ip sayesinde balon tıpkı bir kuş gibi atmosferin arasında süzülerek sizlere eşsiz bir manzaranın tadını çıkarmanızı sağlıyor.
Gövde kısmında yer alan sıcak hava basıncının azalması ile balon tekrar yavaş yavaş hareket halinde yere inmekte. Bir balon sadece iniş kalkış pozisyonları şeklinde çalışırken nasıl olur da bize keyif dolu manzarayı seyretme imkanı sağlar? Bu gizemin sırrı balonumuzu hareket ettirerek akışına alan balonda gizli. Sıcak hava balonları konusunda profesyonel hizmet vermekte olan pilotlar dahi sıcak hava balonunun rüzgar akışına kapıldığı anda hakimiyeti zorlukla ellerinde tutmaktalar.

Güvenlik açısından oluşturulan önlemlerde balonların nereye indiğini gözlemleyebilmek amacı ile hava balonları sürekli kontrol edilmektedir. Hava balonunu çalıştırmadan önce mutlaka rüzgar esme hızı ve hava durumu takip edilmelidir. Rahatlamak ve huzur dolu bir uçuş sağlamak amacı ile çevresel güzellikleri doyasıya yaşayabileceğiniz büyüleyici bir gezinti gerçekleştirmektesiniz.
Sıcak hava balonu gezisi yaklaşık olarak 3 ile 4 saat kadar sürmektedir. Balonun uçuşa hazır hale getirilmesi ise sadece 30 dakika sürmekte. Her balon için 2 saatlik yetecek kadar yakıt dolumu yapılabilmekte.
Balonlara maksimum 21 kişi minimum ise 10 kişi binme imkanınız bulunmaktadır. Uçuş güvenliği bakımında tedbir alınan bu hobi türünde ciddi kazaların olması oldukça azdır. Mutlaka balonda oluşacak olan arızalar vb. işlemler için farklı bir alternatif seçenek bulunmaktadır. Çocuklu aileler için kimi firmalar bakıcı hizmeti sağlarken kimi firmalarda ise belirli yaş aralıklarında çocuklar kabul edilmektedir. Ortalama olarak bu yaş sınırının 5 ile 10 yaş arası olduğu bilinmekte.

Sıcak Hava Balon Uçuşu Hobisi Resimleri

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık