Tığ İşi Banyo Lifi Yapımı

Tığ İşi Banyo Lifi Yapımı

Tığ işleri, genel olarak ev hanımlarının tercih ettiği, beceriye göre çok fark modellerin oluşturulabildiği bir örgü çeşididir. Tarihi çok eskiye dayanan bu çalışmalar, isteğe göre günlük kullanımda veya evi süsleme amacıyla değerlendirilebilir.

Günlük kullanımda tercih edilen en yaygın tığ işleri, banyoların vazgeçilmezi olan banyo lifleridir. Yumuşak yapılı iplerle yapılan banyo lifleri hem kolay temizlenebilme, hem de kullanım rahatlığı açısından fabrikasyon banyo liflerine oranla çok daha üstün özellikler taşır. Neredeyse her evde mutlaka bulunan banyo lifleri, yapımı oldukça kolay olmasının yanında, son derece eğlenceli vakit geçirilebilecek aktivitelerden biridir. Özellikle ev hanımları, renklerini, desenlerini, iplerinin uzunluğunu kendi tercihlerine göre seçip, dergilerden, gazetelerden, internetten veya çevrelerinde örgü işi yapanlardan rahatlıkla bulabilecekleri modelleri uygulamakta ve son derece olumlu sonuçlar alabilmektedirler.

Banyo lifi yapımında tığ kullanımı, modelin yapısına göre yapılan ürüne şıklık ve kullanılan ipi en az şekilde yıpratmasının sayesinde yumuşaklık katmaktadır. Bu sayede hem hassas temizlik gereğince yerine getirilebilmekte, hem de süslemelerin göze daha hoş görünmesi sağlanabilmektedir. Kullanıcının tercihine göre büyük, küçük, detaylı, iddialı veya sade örneklerle gerek gündelik kullanım veya banyo kullanımı, gerek ev/ortam süslemesi veya çeyizlik kullanım için istenilen konfor ve şıklık rahatlıkla yaratılabilmektedir.
Banyo-lif

Tığ işi banyo lifleri yapmak için gerekli olan lif ipi ve tığı herhangi bir tuhafiyeden bulabilirsiniz. Tığ seçerken tuhafiyeciye “orlon tığı” istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Lif yapımına bir adet zincirle başlanır. Zincirin ardından ilmek uzatılır. İkinci hamle olarak, zincirin ortasına tığ batırılıp ip tekrar alınır ve aynı işlem tekrar uygulanır. Bu sırada ilmeğin üst kısmından tutarak ipin karışmasını önleyebilirsiniz. Zincir çekilip tığ uzatıldıktan sonra, arada kalan boşluğa zincir atılmış tığ batırılır. Bu işlem iki kez tekrarlanır.

Bu şekilde altı veya yedi zincirle çekildikten sonra tığ batırıp zincirler tutturularak britler yapılır. Briti tamamlandıktan sonra geri dönülüp üç zincir çekilir ve bu zincirler brite tutturulur. Daha sonra yapılan zincirler uzatılıp gevşek bırakılarak brite döndürülür. Bu işlem on defa uygulanır ve britlerin içleri doldurulur.

On zincirin ardından tığdan çıkılır. Ardından aynı britin içerisine yedi zincir daha çekilir. Bir brit atlanır, tığ diğerine batırılır ve üçüncü sıra tamamlanır. Sırayı tamamladıktan sonra yedi zincir daha çekilir ve geri dönülür. Daha sonra boş bırakılmış ilmekler toplanır. Bu işlem beş ilmeği toplayıp arasına dört zincir çekerek uygulanır.

İlmekleri toplama uygulamasının ardından tekrar yedi zincir daha çekilir. Çekilen bu zincirlerden sonra üst sıraya dönüş yapılır. Son adımın ardından daha önce yapılan bütün işlemler tekrar yapılır. Tekrar her boşluğa on defa ilmek uzatıp doldurmak suretiyle sıra tamamlanır ve bu şekilde lif bitirilir. Bitirdiğiniz liflerin kenarları yine tığ işi kenar örneği çalışmalarınız ile süslenebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
loading...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık